به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از سازمان تعاون روستایی، حسین شیرزاد در گزارشی در خصوص آمار و‌ ارقام چشم انداز برنامه تولید و تدارک انواع بذور محصولات زراعی اساسی از سال جاری تا افق 1404، اظهار کرد: براساس این برنامه تا افق 1404 تولید بذر جو و حبوبات نیز به ترتیب با رشد صد درصدی به 55 هزار تن و 2 هزار تن در کلیه طبقات بذری افزایش می یابد.

وی افزود: تولید بذر علوفه (شبدر برسیم) نیز از میزان 500 تن به 700 تن می رسد و در صورت نیاز استان‌ها تا میزان 1000 تن نیز قابل افزایش است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی خاطرنشان کرد: همچنین تولید بذر هیبرید ذرت ارقام میان رس و دیررس با مشارکت شرکت امریکن ژنتیک آغاز و در حال حاضر 50 تن تولید شده است و برنامه ریزی جهت افزایش تولید تا 1000 تن در برنامه وجود دارد.

به گفته وی، در دانه‌های روغنی نیز امکان تولید بذر هیبرید کلزا 1200 تن، سویا 3000 تن و کنجد نیز 400 تن فراهم شده و عملیاتی می شود.

شیرزاد همچنین برنامه تولید و تدارک انواع بذور در سال زراعی 99-98، در 28 استان کشور در مجموع، 190 هزار تن اعلام کرد.

این مقام مسوول درباره جدول برنامه تولید بذور (کلزا، ذرت، کنجد، شبدر برسیم) در کشت و صنعت شهید رضایی دزفول (خوزستان) در سال جاری، توضیح داد: تولید بذر هیبرید کلزا در سطح 550 هکتار با پیش بینی عملکرد 1200 تن تولید بذر هیبرید ذرت در سطح 50 هکتار و پیش بینی عملکرد 75 تن و تولید بذر OP کنجد در سطح 50 هکتار و پیش بینی عملکرد 45 تن برنامه ریزی شده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه این گزارش، به جدول تولید بذور OP (پیاز، گوجه فرنگی) در کشت و صنعت شهید رجائی اشاره کرد و اظهار داشت: مقدمات تولید بذر OP یک رقم پیاز با سطح 200 هکتار و سه رقم گوجه فرنگی با 100 هکتار سطح زیر کشت فراهم و قابل اجراست. بدیهی است تولید بذر خیار سبز ، فلفل و ملون نیز در برنامه آتی این کشت و صنعت وجود دارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: