به ‌گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «محمدعلی طهماسبی» در جلسه بررسی و برنامه‌ریزی پروژهای معاونت باغبانی برای احیای دریاچه ارومیه افزود: برنامه‌ریزی پروژه‌های معاونت باغبانی برای احیای دریاچه ارومیه بین حوزه‌ای است و اگر  چارچوب مناسب آن دیده نشود؛ به طور قطع بعد از پیاده و اجراسازی بواسطه عدم پیگیری از هم خواهد پاشید.

به گفته معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، برنامه‌ریزی‌های انجام شده در معاونت باغبانی در راستای کاهش مصرف آب و کاهش مخاطرات محیطی در سال جاری است که در این راستا، توسعه محیط‌های کنترل شده به خصوص اجرای سایبان ها مدنظر قرار دارد.

وی پیشنهاد کرد: به منظور آشنایی باغداران منطقه با آثار و فواید این سازه‌ها در ۲۲ شهرستان حوزه آبریز دریاچه ارومیه در سال جاری یک پایلوت با سطحی حداقل یک هکتار احداث شود.

طهماسبی اظهارداشت: براساس طرح ارائه شده از سوی معاونت باغبانی به ستاد احیاء دریاچه ارومیه، به منظور تامین تسهیلات ارزان قیمت از محل اعتبارات در اختیار دولت (صندوق توسعه ملی) ردیف ویژه ای برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه پیشنهاد شده که این پیشنهاد به دولت و سازمان برنامه و بودجه  نیز ارسال شده است.

وی با اشاره به پیشنهاد کشت گیاهان دارویی در حوضه دریاچه ارومیه، گفت: برای کاهش مصرف آب می‌توان کشت گیاهان دارویی در این حوضه را توسعه و به‌عنوان جایگزین بعضی از کشت‌ها به کشاورزان ارائه‌ داد که البته در این خصوص باید آموزش‌های لازم به کشاورزان ارائه شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: