به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، سال‌هاست که بازار خودرو روی ثبات به خود ندیده و قیمت خودرو در زمان‌هایی با رشد بسیاری روبرو بود به صورتی که در ماه های گذشته، قیمت برخی از خودرو‌ها بیش از 80 درصد افزایش داشت و پیش‌فروش یک‌ساله ۲ شرکت خودروسازی بزرگ کشور، برای بازگرداندن ثبات قیمت‌ها و آرامش در بازار خودرو تاثیرگذار نبود و با رشد دوباره 20 درصدی، این بازار وارد رکود خرید و فروش شد و از این رو بلاتکلیفی عجیبی در بازار خودرو ایجاد کرد.

از طرفی خودروسازان ادعای کاهش قیمت خودرو دارند و از طرف دیگر زمزمه‌هایی درخواست افزایش ۵۵درصدی رقم قراردادهای قطعه‌سازان به گوش می‌رسد. نامه‌ای که به تازگی ساپکو (شرکت طراحی، مهندسی و تامین قطعات ایران‌خودرو) به انجمن قطعه‌سازان نسبت به روزآوری قیمت قراردادها ارسال کرده است، حکایت از افزایش مجدد قیمت خودرو دارد.

در متن این نامه آمده است:

با توجه به تغییرات نرخ ارز، نهادهای تولید و سرفصل هزینه ای در سال ۱۳۹۹ وفق قرارداد فی مابین و لزوم حمایت از زنجیره محترم تأمین جهت حفظ جریان تولید و تحقق شعار “جهش تولید” با موافقت محترم مدیریت ارشد ایران خودرو و شرکت ساپکو فرآیند به روزآوری قیمت تأمینی در دستور کار قرار گرفته و دعوت‌نامه سری اول سازندگان ارسال گردیده است. لذا با توجه به ضرورت به‌روزآوری قیمت قراردادها جهت تداوم تولید پایدار، شفافیت مالی و تدقیق بهای تمام شده محصولات انتظار می رود که انجمن محترم قطعه سازان همچون گذشته ما را در این امر مهم یاری فرمایند.»

براساس این نامه قطعه سازان باید مدارک و مستندات خود را به منظور آنالیز به ساپکو ارائه کنند. سال گذشته نیز ساپکو چنین اقدامی را انجام داد، اما به دلیل عدم همکاری های لازم از سوی برخی قطعه سازان تبدیل به یک پروسه زمان بر شد. در همین حال، دبیر انجمن قطعه سازان معتقد است: «اگر این روند مانند سال گذشته از سوی برخی قطعه سازان طی شود، تبدیل به یک پروسه زمان بر خواهد شد، اما اگر قطعه سازان هر چه سریع تر مدارک و مستندات خود را ارائه کنند این روند زودتر به نتیجه خواهد رسید و بین دو تا سه ماه زمان خواهد برد.»

این در حالی است که پیش از این نیز صحبت‌هایی در خصوص افزایش 55 درصدی ارزش قراردادهای قطعه‌سازان به گوش رسیده بود و این نامه می‌تواند، مبین تحقق آن افزایش‌ها باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: