به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، صنعت گاز کشور از صنایع مهم و زیرساختی است که شرکت ملی گاز ایران با تولید قابل توجه گاز، آن را به صورت مویرگی به خانه‌های مردم رسانده و همین مساله آن را به یکی از حساس‌ترین صنایع کشور بدل کرده است. از این رو این صنعت حساس نیاز به تجهیزات و کالاهای به روز دارد که با وجود تحریم‌ها تامین این نیاز از خارج با مشکلاتی مواجه شده است. اما توان ساخت داخل مهندسان کشور موجب شده که احساس وابستگی به خارج برای تامین این نیازها به هیچ عنوان حس نشود.

در این راستا چندی پیش «حسن منتظر تربتی»، معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، از آغاز ساخت 35 قلم کالاهای پرمصرف و استراتژیک صنعت گاز کشور با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان ایرانی خبر داد و اعلام کرد: همزمان با افزایش ظرفیت تولید و فرآورش پالایشگاهی، به زودی صنعت گاز در مسیر خودکفایی از واردات کالاهای خارجی، جشن می‌گیرد.

او با اشاره به افزایش ظرفیت تولید گاز ایران و ثبت رکوردهای متعددی در زنجیره تولید، انتقال، توزیع، توسعه و صادرات گاز کشور، گفت: همزمان با برنامه‌ریزی گسترده برای حفظ و نگه‌داشت تولید گاز، برنامه‌های توسعه‌ای صنعت گاز هم در شرایط تحریم های غیرقانونی و کرونا ادامه دارد و متوقف نشده است.

این در حالی است که در سال جهش تولید برنامه‌ریزی گسترده‌ای هم به منظور استفاده حداکثری از توان و ظرفیت سازندگان، پیمانکاران و صنعتگران ایرانی در دستور کار شرکت ملی گاز ایران قرار گرفته و در راستای بی نیازی شبکه تولید، انتقال و توزیع گاز کشور تاکنون یک برنامه استراتژیک چهار مرحله‌ای برای بومی‌سازی دانش و تکنولوژی کالاهای پرمصرف در صنعت گاز تعریف و اجرای آن آغاز شده است.

علاوه بر این با اشاره به شناسایی نیازهای فناورانه، راهبردی و اقلام 20 گانه مورد نیاز شرکت ملی گاز در بخش‌های پالایش، انتقال و توزیع، هم اکنون 35 قلم پرمصرف و پرتقاضای صنعت گاز که هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ ارزبری، منابع قابل توجهی را به خود اختصاص داده بودند، احصاء شده اند.

در نتیجه با نگاه ویژه شرکت ملی گاز ایران به فعالیت شرکت های دانش بنیان برای کاهش وابستگی صنعت گاز به خرید کالاهای خارجی، با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان و سازندگان داخلی، ساخت تجاری 35 قلم کالای پرمصرف صنعت گاز در قالب تعریف یک بانک جامع و نیازسنجی هوشمندانه آغاز شده است.

از این رو به زودی با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه طراحی و ساخت قطعات و ادوات مکانیکی دوار و ثابت و حوزه‌های برق و ابزار دقیق و کنترل، توربواکسپندر، نشت‌یاب لیزری، بلوبر سانتریفیوژ و آنالایزر نقطه شبنم گاز، صنعت گاز کشور خودکفا خواهد شد تا زمینه تولید پایدار و مستمر گاز و سایر محصولات گازی حتی در شرایط تحریم‌های غیرقانونی فراهم شود.

این در حالی است که پیش از این نیز بسیاری از تجهیزات مورد نیاز صنعت گاز توسط صنعتگران ایرانی تولید شده بود و درصد بالای از نیازهای این صنعت از داخل تامین می‌شد.

در نتیجه با اقداماتی که در دست اجرا قرار دارد در آینده نزدیک شاهد آن خواهیم بود که کشور در صنعت گاز از خارج بی‌نیاز شود این موضوع می‌تواند اطمینان بخش گرمای خانه‌های مردم باشد. 5

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: