به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا؛ افزایش صادرات غیر نفتی با هدف کمک به تولید ملی در حالی رغم خورد که جهان و اقتصاد بین الملل و ترانزیت جهانی درگیر بحران کرونا ست و در چنین شرایط خاص جهانی، سازمان اتکا ایران با همت و البته رویکرد استراتژیک، تجربه تاریخی خود در فرایند تولید و عرضه محصولات و با هدف افزایش تولید و صادرات را بکار گرفت و اولین فروشگاه عرضه کالاهای مصرفی ساخت ایران را در شرق کاراکاس پایتخت ونزوئلا راه اندازی کرد.

فروشگاهی که در صدر اخبار یورونیوز و بی بی سی و بنگاههای رسانه ای جهان قرار گرفت، "مگاسیس"  نام دارد که با مساحتی بالغ بر 20 هزار متر مربع بیش از 2500 قلم انواع کالاهای کاملا ایرانی شامل: مواد غذایی، پوشاک، مواد سلولزی، انواع شوینده ها، مواد پلاستیکی و یکبار مصرف، انواع آجیل و تنقلات،  تراکتور و ... را جهت عرضه و فروش در خود جای داده است.

روز درخواست‌های متنوعی از سوی تجار و بازرگانان این کشور جهت تأمین کالاهای ایرانی نظیر انواع مصالح ساختمانی،  تجهیزات کشاورزی و معدنی، دارو، تجهیزات و لوازم پزشکی؛ خودروهای ارزان قیمت و قطعات یدکی مربوطه؛ تراکتور، باتری های خودرویی، ابزار یراق، شیرآلات و ... نشانی از رویکرد استراتژیک اتکا است که درواقع، در میدان دیپلماسی اقتصادی و فراتر از کشورهای هم مرز و هم منطقه ای گام برداشت.

حضور شخصیت های سیاسی دوکشور و سفیر جمهوری اسلامی ایران و مدیر عامل اتکا در این مراسم نشان بارزی از سطح اهمیت این اقدام است و البته سفیر محترم ایران طی سخنانی با اشاره به "روابط خوب دو کشور و سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه دو ملت، افتتاح این فروشگاه را اقدامی جهت مقابله با سیاست تروریسم اقتصادی آمریکا و حمایت از ملت ونزوئلا در دوره تشدید تحریم‌ها بیان نمودند."

معاون وزیر خارجه ونزوئلا نیز با حضور دراین مراسم، در یک سخنرانی رسمی، حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت ونزوئلا را مورد تجلیل و قابل احترام دانست و افتتاح فروشگاه ایرانی را نشانه "شکست سیاست‌های تحریمی آمریکا" دانست.

نویسنده: محمد فلاح- فعال رسانه‌ای و از پرسنل اتکا مازندران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: