به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با افت 18  هزار و 194 واحدی به عدد یک میلیون و 993 هزار و 330 واحد رسید.

شاخص کل هم وزن نیز با 997 واحد کاهش به عدد 525 هزار و 887 واحد رسید.

همچنین در این روز تعداد 8 میلیارد و 922 میلیون سهم با ارزش 160 هزار و 165 میلیارد ریال معامله شد.

نمادهای تاثیرگذار در شاخص کل بورس امروز شستا، فملی، خودرو، فولاد، حکشتی، وغدیر و شپنا بودند.

شاخص کل فرابورس اما با 196 واحد رشد به عدد 21 هزار و 14 واحدی رسید که تاثیرگذارترین نمادها در این شاخص، کگهر، مارون، ذوب، صبا، شگویا، میدکو و دماوند بودند.

بازار امروز با وجود منفی‌هایی که در تابلو مشاهده شد، با خروج نقدینگی چندانی روبه‌رو نشد و این می‌تواند نشان از کوتاه‌مدت و نوسانی بودن جریان اصلاحی باشد.

با این حال عرضه‌ها به صورت جدی در سهام شاخص‌ساز رشد کردند و این مساله می‌تواند شاخص را در معاملات فردا نیز منفی سازد.

اما مساله‌ای که امروز نیز مانند روزهای گذشته و اما با شدتی بیشتر معامله گران را آزار داد، مشکلات هسته معاملات بود.

هسته معاملاتی بورس، توان کشش این حجم از اردر را ندارد و این موضوع رفته رفته بازار را برای معامله‌گران به محلی غیر قابل اطمینان تبدیل می‌کند.

در شرایطی که سهم‌ها در نوسان هستند و بسیاری از معامله‌گران برای خرید و فروش درخواست ثبت می‌کنند، با این حال به دلیل مشکلات هسته معاملات، درخواست‌ها با فاصلله زمانی طولانی ارسال می‌شوند و این موضوع معامله‌گر را در خرید و یا فروش در قیمت دلخواه ناتوان می‌کند.

این موضوع در حال رسیدن به جایی است که برخی به صورت کلی در حال کوچ از بازار سهام هستند.

به نظر می‌رسد پیش از انجام هر کاری، سازمان بورس باید به فکر به‌سازی هسته معاملات خود باشد، چرا که اگر این اتفاق نیافتد، تمام تلاش‌های دولت برای هدایت نقدینگی به سنت بورس، بی حاصل خواهد بود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: