امیرحسین کاوه  عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور در گفت‌گو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا گفت: هفته دولت یادآور شهادت دو دولتمرد و یاور انقلاب، شهید محمدعلی رجایی، رئیس‌جمهور و محمدجواد باهنر، نخست‌وزیر در شهریور سال ۱۳۶۰ است؛ در واقع علت نام‌گذاری هفته دولت را می‌توان یادآوری از جان‌گذشتگی دولتمردان در راستای تحقق اهداف والای جمهوری اسلامی ایران و مرور فعالیت‌هایی دانست که برای حرکت روبه‌جلو در عرصه‌های مختلف صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور انجام پذیرفته است.

او افزود: در این خصوص دوم تا هشتم شهریور هرسال را می‌توان به‌نوعی هفته آشنایی هر چه بیشتر آحاد مردم با عملکرد و فعالیت‌های دولت‌ها در نیم‌فصل هرسال در نظر گرفت. سنتی که سال‌هاست پایه‌گذاری شده و در این میان دولت‌ها به ارائه عملکردها، چالش‌های پیش رو و راهکارها و برنامه‌های آتی جهت مرتفع نمودن آن‌ها در حوزه‌های مختلف، می‌پردازند. ارائه گزارش‌های مختلف  از وضعیت پروژه‌های عمرانی کشور چه در سطوح ملی و چه استانی، مهم‌ترین خروجی دولت‌ها طی سال‌های اخیر در هفته دولت بوده است.

این عضو اتاق بازرگانی و فعال صنعتی تأکید کرد: در همین راستا شاید مهم‌ترین ارکان دولت از منظر بخش صنعتی و اقتصادی کشور در رابطه با پروژه‌های عمرانی، وزارتخانه‌های صمت، نفت، نیرو و راه و شهرسازی باشند که به شکلی کلی متولی سیاست‌گذاری، اجرای پروژه‌های عمرانی و ملی، توسعه زیرساخت‌های خدمات عمومی و درنهایت توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در کشور هستند که در سال جهش تولید نیز مأموریت‌های مهمی را نیز عهده‌دار هستند.

او ادامه داد: به‌طور مثال وزارت صمت با تدوین برنامه‌های راهبردی در سال جهش تولید و سیاست‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنعتی و زیرساختی، هدف‌گذاری مناسبی را جهت تحقق جهش تولید انجام داده است. همچنین وزارتخانه‌های نفت، نیرو و راه و شهرسازی با ارائه برنامه‌های مهم در سال جاری، اجرا و تکمیل پروژه‌های مختلفی را مدنظر قرار داده‌اند خصوصاً با توجه به کاهش درآمد ارزی از محل فروش نفت، رویکرد توسعه صادرات غیرنفتی با پرهیز از خام فروشی و همچنین رویکرد تعمیق ساخت داخل از اولویت‌های وزارتخانه‌های مزبور بوده تا ضمن تحصیل درآمد ارزی موردنیاز، کسری بخشی از بودجه اعلامی از سوی دولت نیز پوشش داده شود.

کاوه گفت: بااین‌حال  آنچه از درجه اهمیت بالایی در این خصوص برخوردار است، تخصیص منابع لازم جهت اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی است. موضوعی که به دلایل مختلف ازجمله کسری بودجه دولت‌ها، سبب عدم تخصیص مناسب و تحقق کامل پروژه‌های عمرانی دولت طی سال‌های اخیر شده و درنهایت موجب شده است تا ده‌ها هزار پروژه نیمه‌تمام استانی و ملی در کشور نیمه‌کاره رهاشده و یا تنها طرح‌های مرتبط بر روی کاغذ قرار گیرند. به‌گونه‌ای که بر اساس اعلام نظرات مسئولان دولتی، بیش از 80 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد که به بودجه‌ای بالغ‌بر 800 هزار میلیارد تومان جهت اجرا نیاز دارند که بی‌شک با روند تخصیص اعتبارات فعلی، برای اجرای کامل آن‌ها به سال‌ها زمان نیاز خواهد برد.

این فعال صنعتی در پایان تصریح کرد: در این راستا پاندمی کرونا و آسیب کسب‌وکارهای مختلف و اجرای برنامه‌های حمایتی در سال جاری نیز سبب شده است تا منابع دولتی برای اجرای پروژه‌های نیمه‌تمام، بیش‌ازپیش در تنگنا قرار گیرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: