به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، براساس آخرین نتایج شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت مرکز آمار، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل در فصل بهار١٣٩٩ به ٨,١ درصد رسید که در این مدت ٦.٣ واحد درصد افزایش داشته است.

 در میان بخش‌های مختلف صنعتی، کم‌ترین تورم فصلی مربوط به رشته فعالیت‌های صنایع زغال سنگ و پالایشگاه‌های نفت (١.٨- درصد ) و صنایع محصولات شیمیایی (٢.٨ درصد) و بیش‌ترین آن به ترتیب مربوط به تولید ماشین‌آلات اداری و محاسباتی (٣٨.٠ درصد)، تولید سایر وسایل حمل و نقل (٣٤.٠ درصد) و تولید کاغذ و محصولات کاغذی (٢٣.٠ درصد) است.

 

تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل بهار١٣٩٩ نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ٢٣,٨ درصد رسید که در این مدت ١٨.٠ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. در فصل مورد بررسی، در میان بخش‌های مختلف صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به تولید زغال سنگ و پالایشگاه‌های نفت (٤.٢ درصد) و بیش‌ترین آن به ترتیب مربوط به تولید ماشین‌آلات اداری و محاسباتی (١١٢.١ درصد)، انتشار، چاپ و تکثیر رسانه‌های ضبط شده (٦٩.٢ درصد) و تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم‌تریلر ( ٦٢.٤ درصد) است.

مرکز امار 15

تورم نقطه به نقطه

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل بهار١٣٩٩ به ٧,٨ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل، ٥.٥ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل بهار١٣٩٩ نسبت به فصل بهار١٣٩٧، ٧.٨ درصد افزایش دارد.

 در بخش‌های مختلف صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به تولید زغال سنگ و پالایشگاه‌های نفت (٢١.٨- درصد) و بیش‌ترین آن مربوط تولید ماشین‌آلات اداری و محاسباتی (٨٩.٧ درصد) است. 5

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: