به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، برای دومین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)، هر فرد دارای کد ملی می‌تواند در خرید صندوق پالایشی یکم مشارکت کند و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد. دارندگان کد بورسی می‌توانند از طریق سامانه‌های آنلاین کارگزاری‌های بورس و سایر متقاضیان از طریق مراجعه به شعب منتخب ۱۵ بانک در این پذیره‌نویسی، مشارکت کنند. همچنین پذیره‌نویسی به‌صورت همزمان از طریق بورس اوراق بهادار تهران و شبکه بانکی کشور برای هر شخص حقیقی دارای کد ملی، امکان‌پذیر است.

در سبد این صندوق، سهام 4 شرکت پالایشگاهی شامل نفت تهران، نفت اصفهان، نفت تبریز و نفت بندرعباس وجود دارد. خالص ارزش سبد این صندوق تا پایان معاملات روز پیش از آغاز پذیره نویسی، به 75 هزار میلیارد تومان رسید. همچنین ارزش کل واحدهای قابل واگذاری 60 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. سقف خرید 5 میلیون تومان است؛ اما سرمایه‌گذارانی که تا سقف 2 میلیون تومان از «دارا یکم» را خریده‌اند، فقط می‌توانند 3 میلیون تومان از واحدهای «دارا دوم» را بخرند. دارا دوم، اواخر مهر به چرخه معاملات بورس وارد خواهد شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد ارزش کل سهام دولت در این نمادها تا پایان معاملات روز سه‌شنبه 4 شهریور به رقم 75 هزار میلیارد تومان می‌رسد که با اعمال تخفیف ۲۰ درصدی، ارزش واگذاری 60 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

بر این اساس ۸۰ درصد قیمت پایانی روز سه‌شنبه ۴ شهریورماه به‌عنوان مبنای قیمت‌ اصلی در نظر گرفته می‌شود که در بازه زمانی پذیره‌نویسی بدون تغییر می‌ماند.

صندوق پالایشی یکم همانند دارا یکم، برای ورود به چرخه معاملات بورس یک ماه زمان نیاز دارد. در همین حال آزادسازی دارا دوم در اختیار سازمان خصوصی‌سازی نیست و پس از یک ماه سازمان بورس و اوراق بهادار در این زمینه تصمیم‌گیر خواهد بود. در صورتی که بخشی از عرضه مورد استقبال قرار نگیرد هیات واگذاری در این زمینه تصمیم‌گیر خواهد بود. فروش به‌صورت بلوکی،‌ عرضه به‌صورت شناور یا در قالب یک صندوق ETF مواردی هستند که این هیات می‌تواند در قالب آن، عرضه را انجام دهد.

شایان ذکر است که در اطلاعیه سازمان خصوصی‌‌‌سازی آمده است،‌ در اجرای جزء (2) بند (الف) تبصره (2) قانون بودجه سال 1399 کل کشور و مصوبات هیات وزیران در این زمینه، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌‌گذاری، بخشی از سهام خود در شرکت پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت تهران را از طریق سازمان خصوصی‌سازی (به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران) واگذار می‌کند. سقف سرمایه‌گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی ایرانی) در مجموع دو صندوق قابل معامله اول و دوم دولتی، 50 میلیون ریال (پنج میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره‌نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان، وجود ندارد.

با این حال،‌ پس از اتمام پذیره‌نویسی و اخذ مجوز فعالیت صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با اعمال 20 درصد تخفیف به قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی قبل از شروع پذیره‌نویسی توسط سازمان خصوصی‌سازی به صندوق واگذار خواهد شد.

گفتنی است پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) صرفا از طریق کارگزاری‌های بورس و سامانه‌های آنلاین معاملاتی صورت می‌گیرد.

اشخاص فاقد کد معاملاتی می‌توانند از طریق درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌های منتخب برای خرید واحدها اقدام کنند. هر شخص می‌تواند صرفا یکی از این دو روش را انتخاب کند. در این اطلاعیه آمده است، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، جز در موارد ضروری از مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها و کارگزاری‌ها پرهیز شود و پذیره‌‌نویسی از طریق مراجعه غیرحضوری به کارگزاری‌ها و سامانه‌‌های آنلاین معاملاتی و درگاه‌های غیرحضوری بانک‎ها انجام شود. چنانچه متقاضی به درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک منتخبی که در آن بانک فاقد حساب است مراجعه کند، بانک‌ها مکلف به پذیرش و دریافت اطلاعات او هستند.

اما با این وجود سوال مهمی که بسیاری از مردم می پرسند، این است که آیا دارادوم را خریداری کنند، یا خیر؟

این سوال از آنجایی که تشخیص روند قیمتی این صندوق دشوار است، تا حدودی بی جواب مانده است.

با این وجود مساله مهم این است که صندوق پالایشی یکم با 20 درصد تخفیف به فروش می رسد و اگر قیمت های پایانی تثبیت شود، در پایان پذیره نویسی، سود قابل توجهی به خریداران خواهد رسید. اما این صندوق ها یک ماه بعد قابل معامله خواهند بود و این مساله تا حدودی موجب نگرانی می شود.

در این میان مساله دیگری که وجود دارد این است که سهام پالایشگاه‌های موجود در این صندوق، متوقف شدند، تا موارد پیش آمده در بازار تاثیری منفی بر آنها نگذارد و این می تواند به معنای حمایت تمام قد دولت از این صندوق، باشد.

این حمایت می تواند در روزهای پس از عرضه نیز ادامه داشته باشد و پشتوانه ای مناسب برای این سهم ایجاد کند. ضمن این که نگاه به دارا یکم نشان می دهد که با وجود منفی بودن بازار، همچنان قیمت‌های مطلوبی برای این صندوق وجود دارد.

چنین موضوعی نشان می‌دهد که خرید پالایشی یکم در روزهای پایانی پذیره‌نویسی این صندوق می‌تواند، سودهای مطلوبی را برای خریداران ایجاد کند.6

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: