به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، در هفته های اخیر بارها شاهد آن بوده ایم که تبلیغاتی در خصوص ضررده بودن بورس در جای جای شبکه های اجتماعی منتشر شده است. به باور کارشناسان این تبلیغات از سوی افراد و گروه هایی منتشر می شود که منافع آنها در ریزش بورس، قرار دارد.

برای مثال افرادی که به سوداگری در بازارهایی مانند ارز و طلا مشغولند از ضرر بورس خرسند می شوند، چرا که این موضوع می تواند عاملی باشد برای حرکت نقدینگی به سمت این بازارها. این در حالی است که اکثر کارشناسان بورس بر این باورند که بازار می تواند روند صعودی خود را بار دیگر از سر بگیرد و رشد این بازار، می تواند به صلاح مردم و دولت باشد.

به باور کارشناسان، رشد بازار سرمایه تاثیری استراتژیک بر حوزه های مختلف بازارها و کل اقتصاد ایران داشته و دارد و در آینده نیز چنین خواهد بود. این در حالی است که برخی تحلیل ها و نظرات در خصوص بازار سرمایه از نظر محتوایی غنی بوده و در رشد بازار به سمت جلو یاری دهنده است، اما نظراتی که از جنس ایجاد ترس در بازار است، کمک کننده آن نیست و طبیعتا بین ارایه تحلیل و فراخوان برای خروج از بازار سرمایه، تفاوت بسیار است.

از این رو به نظر می رسد مناسب باشد که که کارشناسان متخصص، بیشتر در حوزه اقتصاد کلان کشور به تحلیل، تبادل نظر و ریشه یابی مشکلات اقتصادی بپردازند؛ چرا که فرافکنی در مورد موضوعات و بخشی نگاه کردن، چاره کار نیست، بلکه این رویه به اعتماد عمومی در خصوص یک بازار لطمه اساسی وارد خواهد کرد.  این در حالی است که هنوز استدلالی علمی از سوی کسانی که رشد بورس را تورم زا اعلام می کنند، منتشر نشده است.

بنابراین افزایش تاثیرگذاری تحلیل های درست، نیازمند آن است که آگاهی در عموم افراد جامعه بالا باشد و به بررسی ریشه های مشکلات و نارسایی ها بپردازیم؛ چرا که اگر به شکل دوره ای هم بررسی کنیم، بازار  سرمایه به جهت بازدهی و کارآمدی حرف خود را به کرسی، نشانده است.

این در حالی است که بخش عمده ای از تولید ناخالص داخلی کشور، مربوط به بازار سرمایه است و نگاهی به شمای کلی این بازار هم نشان می دهد که در مسیر درستی، حرکت می کنیم.

البته باید متوجه بود که این مسیر احتیاج به اصلاح و ارتقای دانش و سواد مالی دارد؛ آن هم نه فقط در مردم عادی، بلکه در کنار سیاست گذاری درست و کارا کردن بازار، دانش مالی فعالان بازار سرمایه  هم  نیاز به ارتقا دارد.

به باور کارشناسان، زمانی بازار سرمایه ما در اوج خود خواهد بود که کارا شود و بازار کارا نیز در یک اقتصاد غیرکارا تقریبا عملی نمی شود و این نکته ای است که منتقدین به آن اشاره نمی کنند. مسیر در بازار سرمایه مسیر روشنی خواهد بود؛ لذا اگر ما می توانستیم و بتوانیم  نقدینگی موجود در اقتصاد را از طریق بازار سرمایه، شرکت های پروژه ای و صندوق های پروژه محور به بخش  واقعی GDP اقتصاد ببریم، بزرگترین کار را برای توسعه ایران انجام داده ایم.

بر این اساس می توان دریافت که بازار سرمایه از آنجایی که بخشی عمده از تامین مالی اقتصاد کشور را به عهده دارد، بدون شک به مسیر صحیح خود باز خواهد گشت. 6

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: