به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، بانک مرکزی در خردادماه سال جاری طی بیانیه‌ای چارچوب هدف‌گذاری نرخ تورم را اعلام کرد، با توجه به سیاست‌ها و اقدامات اتخاذ شده و همچنین باتوجه به وضعیت متغیرهای کلان اقتصادی کشور، بانک مرکزی در چارچوب فروض و سناریوهای واقع‌ بینانه، نرخ تورم در سال جاری به روند کاهنده خود ادامه خواهد داد. بر این اساس، بانک مرکزی هدف نرخ تورم خود را 22 درصد با دامنه مثبت و منفی 2 واحد درصد تعیین می‌کند که با توجه به کاهش قیمت‌‌های جهانی، حجم اوراق در حال انتشار، وضعیت ترازنامه بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و نرخ‌های سود موجود، این هدف تورمی به صورت پایدار، قابل دستیابی است.

بر اساس گزارش معاونت بررسی های اقتصادی اتاق تهران میزان افزایش شاخص بهای کالاها و خدمات خانوارها کشور طی هفت نخست 1399 یا همان تورم 7 ماهه به 28.3 درصد رسید و فاصله تورم دورهای از آستانه بالای تورم هدف 24 درصدی اعلامی بانک مرکزی برای سال 1399 که در نیمه نخست سال جاری به میزان 2 واحد درصد بود، در هفت ماهه به 4.3 واحد درصد افزایش یافته است.

همچنین میانگین تورم ماهانه طی هفت ماهه نخست 1399، 4 درصد اعلام شده است که 5.1 برابر رقم مشابه برای میانگین اقتصادهای منطقه مناپ، 6.4 برابر میانگین اقتصادهای صادرکننده نفت مناپ و 8.8 برابر تورم ماهانه افغانستان برای سال 2020 است. 5

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: