به گزارش برنا، کارشناسان بارها تاکید کرده‌اند که تولید و صادرات محصولات باغی مهم‌ترین جایگزین نفت در کشور برای ارز آوری و همچنین ایفای نقش در عرصه سلامت است. بر همین اساس است که تولید این دست محصولات اهمیت بسیاری در حوزه کشاورزی دارد. اما کدام استان‌ها بیشترین تولید محصولات کشاورزی باغی را داشته‌اند؟

آنطور که آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، استان‌های آذربایجان غربی، فارس، کرمان و مازندران بیشترین رقم تولید محصولات باغی را در سال گذشته به خود اختصاص داده‌اند. بر این اساس، استان مازندران چیزی در حدود 2.5 میلیون تن از این محصول را تولید کرده است. این رقم تولید در مازندران در سال 96 حدود 1.8 میلیون تن ثبت شده است.

در رتبه بعدی استان کرمان قرار دارد که 1.9 میلیون تن محصول باغی را در سال 98 برای خود به ثبت رسانده است. این استان دو سال قبل‌تر و در سال 96، رقم 1.01 میلیون تن را ثبت کرده بود که درست مانند استان مازندران، رشد تولید محصولات باغی را شاهد بوده است.

رتبه سوم مربوط به آذربایجان غربی با رقم 1.2 میلیون تن است. این استان برخلاف دیگر استان‌هایی که رتبه برتر تولید محصولات باغی در سال 98 را داشته‌اند، قدری کاهش را در تولید محصولات باغی طی دو سال 96 تا 98 به ثبت رسانده اما همچنان جزء استان‌هایی است که رقم بالایی در تولید داشته است.

رتبه چهارم مربوط به فارس با 1.1 میلیون تن تولید در محصولات باغی است. این استان نیز دو سال قبل‌تر رقم 1.01 میلیون تن را برای تولید این محصولات ثبت کرده بود.

 

استان

تولید در 1396

تولید در 1398

مازندران

1.8

2.5

کرمان

1.01

1.9

آذربایجان غربی

1.25

1.23

فارس

1.01

1.1

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: