محمد آزمون، مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان تولید کننده تبلت نارتب:

صیانت از کاربران معنا ندارد، مگر با روش‌های هوشمند

مسدودسازی به بهانه صیانت به معنای محروم کردن کاربران از امکان برقراری ارتباط با دنیاست، این رویکرد پاک کردن صورت مسئله است.رویکرد درست بهره‌گیری از تجربه دنیا و توانمندی نیروهای داخلی برای استفاده ایمن از اینترنت آزاد است.

به گزارش برنا، دستیابی به طرحی که ایمنی کاربران را ضمن بهره‌مندی از امکانات اینترنت فراهم می‌کند، مستلزم دریافت دیدگاه‌ها و بهره‌گیری از تجربه فعالان و صاحبنظران این حوزه است، محمد آزمون، مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان راهکارهای هوشمند امین یکی از فعالان این حوزه است که با محصول تبلت نارتب سال۱۳۹۷برنده تندیس فاب طلایی محصول فناوری اطلاعات شده است. او در این گفت‌وگو دیدگاه‌ها و تجربیات خود را در زمینه ایمن‌سازی دسترسی به اینترنت با ما درمیان گذاشته است.

ارزش سرویس‌های اینترنتی به جهانی بودن آنهاست

محمد آزمون مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده تبلت کودک نارتب، درگفت‌وگو با خبرنگار برنا، طرح موسوم به حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی در مجلس را برآمده از نگاه محدودگر دانست و ابراز داشت:اگر هدف واقعا صیانت یا حمایت از کاربران است، چرا تمام اینترنت را نشانه می‌گیریم؟ در حالیکه می‌توانیم تنها آسیب‌ها را هدف قرار بدهیم. الان پلیس انگلیس از نرم‌افزاری بهره می‌گیرد که محتوای خشن را در ویدئوها تشخیص می‌دهد. با این رویکرد هم می‌توانیم اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک و توئیتر داشته باشیم و هم از آسیب‌های آنها در امان باشیم.

وی افزود: گوگل، اینستاگرام، تلگرام، توئیتر و... ورای کارآمدی فنی، ارزش جهانی بودن دارند، یعنی کاربران نامحدودی از سراسر دنیا را مرتبط می‌کنند، ساختن نمونه‌های داخلی از روی آنها هرچقدر هم قوی باشند، فاقد ارزش «جهانی بودن»هستند و صرفا ارتباط یکسری کاربر داخلی را برقرار می‌کنند، این رویکرد ضد توسعه است و ما را در خود نگه می‌دارد.

برای امنیت کاربر از تجربه جهانی بهره بگیریم

آزمون بر لزوم مطالعه تجربه جهانی و مشورت گرفتن از فعالان حرفه‌ای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکید کرد و گفت: من از تجربه خودمان می‌گویم به‌عنوان یک شرکت دانش‌بنیان که دغدغه‌فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان داریم. ماروی ابزارهای مدیریت استفاده فرزندان از اینترنت و دستگاه‌های هوشمند متمرکز شدیم، پُرمصرف‌ترین سیستم‌عامل و پُرکاربردترین دستگاه ارتباطی را در این زمینه برگزیدیم، بنابراین یک نسخه از اندروید را برای ارائه سرویس‌های مورد نیاز خانواده و کودکان طوری بومی‌سازی کرده‌ایم که بیشترین امنیت را برای کاربر ایرانی دارد و در واقع مدیریت را به والدین سپرده‌ایم تا بنا به صلاح دید خودشان برنامه و سطح دسترسی تعریف کنند، حتی گوگل‌پلی هم هیچگونه دسترسی به محتوای آن ندارد.

ما هم دغدغه صیانت از اطلاعات کاربر را داریم

مدیر عامل شرکت تولید کننده تبلت نارتب افزود: ما وقتی این محصول نرم‌افزاری را تولید کردیم  برای تهیه سخت‌افزار  باسامسونگ و هواوی تفاهم‌نامه‌ ای امضا کردیم اما زمانی که این شرکت‌ها متوجه شدند که کاربر در فضای ما فعالیت می‌کند و آنها به هیچ اطلاعاتی از کاربران دست پیدا نمی‌کنند، گفتند ما اطلاعات کاربران را می‌خواهیم. سامسونگ به ما گفت دستگاه سخت‌افزاری که ما می‌فروشیم صرفا یک دروازه ورود است چون ارزش بورسی اپلیکیشن «سامسونگ ممبرز» از خود گوشی‌ها و تبلت‌های سامسونگ بالاتر است.

آزمون گفت: بدین ترتیب چون ما زیر بار انتقال اطلاعات کاربران نرفتیم از همکاری با ما خودداری کردند از همین رو ما خودمان سخت‌افزار را طراحی و خط تولید راه‌اندازی کردیم.

چرا فکر می‌کنید چینی‌ها ملت برگزیده هستند؟

آزمون ابراز داشت: همه شرکت‌های تولید کننده سخت افزار می‌خواهند کاربر برای خودشا نباشد. چینی‌ها هم همینطور هستند اما کسانی‌ که طرفدار مسدودسازی اینترنت هستند الگوی چین را ملاک می‌دانند، درحالیکه دو شبکه‌اجتماعی تیک‌تاک و لایکی که بیشتر از همه مورد توجه نوجوانان و جوانان است، چینی‌اند و طبق بررسی‌ها در زمره فاسدترین و خطرناک‌ترین شبکه‌های اجتماعی هستند، اما درباره آن صحبت نمی‌کنند ولی ما که دغدغه فرهنگی در حوزه کودکان و نوجوانان داریم، با آن مواجهیم.

این مسیر که شما می‌روید به چین نمی‌رسد، مقصد آن کره‌شمالی است

این فعال حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکید کرد: اگر می‌خواهید از چین تقلید کنید باز هم باید با دنیا ارتباط داشته‌باشید، چین بالاترین رابطه تجاری را با دنیای غرب دارد و از همین طریق توانسته بازار امریکا را در اختیار بگیرد، اگر چین می‌خواست خود را محدود کند مثل کره‌شمالی توسعه نیافته باقی می‌ماند.

وی اظهار داشت: ما هم می‌توانیم با یک شبکه اجتماعی جهان را بگیریم اما لازمه آن بهره‌گیری دانش و از تجربه جهانی است که بدون ارتباط با دنیا میسر نیست.

آزمون در پایان تصریح کرد: اگر قصد شما ایمن‌سازی است راهش مسدود‌سازی و قطع ارتباط با دنیا نیست، اتفاقا رشد توانایی‌ها در گروی گسترش ارتباطات و درک ادبیات دنیا از تولید محصول جهانی است، با این رویکرد می‌توانیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار اقتصادی

  اخبار برگزیده