محمد خدابخشی، نماینده مردم الیگودرز و نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری برنا در رابطه با مدیریت کسری بودجه گفت: در جلسه مشترک میان آقای میرکاظمی و کمیسیون برنامه و بودجه در ارتباط با سیاست هایی که دولت در اجرای بودجه 1400 و همینطور اولویت هایی که برای سال 1401 دارد، صحبت شد. همچنین از بدهی های دولت و شرکت های دولتی به سیستم بانکی گزارشی ارائه شد. 

او ادامه داد: طبق گزارشات ارائه شده مجموعا 650 هزار میلیارد تومان تا خردادماه مجموع بدهی دولت و شرکت های دولتی به سیستم بانکی است که البته 90 درصد از این 650 هزار میلیارد تومان مربوط به خود دولت و ده درصد آن مربوط به شرکت های دولتی است، البته با حسابرسی هم باید میزان دقیق آن مشخص شود. بانک مرکزی و صداوسیما جزو شرکت های دولتی هستند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و  بودجه در خصوص بدهی‌های دولت گفت: در این جلسه راجع به بدهی سازمان تامین اجتماعی صحبت کردند که 350 هزارمیلیارد تومان است که البته این ادعای خود سازمان تامین اجتماعی هم است ولی گفتند دقیق باید حسابرسی کنیم که مشخص شود. در جلسه در خصوص بدهی های آتی دولت گفتند که تا الان 523 هزار میلیارد تومان تعهدات اوراقی است که دولت سیزدهم باید پرداخت کند. همینطور مبلغ زیادی بدهی به پیمانکاران دارند که مبلغ آن را نگفتند و موضوع پروژه‌های عمرانی که در قانون بودجه و در مراکز مختلف کشور هست با این اعتباراتی که به صورت قطره چکانی تزریق می‌شود صد سال طول می کشد که این طرح ها تمام شود. 

خدابخشی با بیان اینکه عملکرد مصارف بودجه سال 1399 مبلغ 563 هزار میلیارد تومان بوده است، افزود: 30 درصد این مبلغ از محل واگذاری تملک دارائی های مالی از طریق اوراق تامین شده و مابقی آن که، دو سوم اعتبارات را تشکیل می داده از منابع پایدار بوده است. در رابطه با بودجه 1400 سقف اول آن مبلغ 937 هزار میلیارد تومان است که باید منابع لازم برای سقف اول تامین شود. 

او گفت: همچنین در جلسه برای مشکلاتی مثل تورم دو رقمی که در سال های قبل 40 درصد بوده است، افزایش ضریب جینی که باعث نابرابری های سرمایه های اجتماعی شده است و عدم تحقق بسیاری از اهداف برنامه پنج ساله صحبت شد و در کنار این به ظرفیت های عظیمی که در کشور وجود دارد اشاره کردند که این ظرفیت در حال حاضر قابل مقایسه با ظرفیت های دوران جنگ نیست و آن زمان توان تولید یک موتورسیکلت را هم نداشتیم. 

نماینده مردم الیگودرز اظهار کرد: باید برای ظرفیت های موجود در کشور در شرایط تحریم برنامه ریزی کنیم حتی اگر بحث تحریم‌ها n سال طول بکشد باید برای حل مشکلات کشور و تامین منابع عمومی کشور برنامه ریزی داشته باشیم و بدانیم چه راهکارهایی را دنبال کنیم. رییس سازمان برنامه و بودجه از تغییر روال قبلی خبر دادند. 

او تاکید کرد: در سال 1401 روال فعلی تغییر خواهد کرد و استارت این کار را زدیم. یک بودجه ساده ولی پاسخگو از سمت سازمان برنامه و بودجه به مجلس ارائه خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه از صحبت درخصوص شفافیت در بودجه و بازنگری در تعداد ردیف‌های بودجه عمومی خبر داد و اظهار کرد: باید یک بازنگری برای شفافیت و هم برای ردیف‌ها انجام شود و یک رایزنی و آسیب شناسی برای ورود به برنامه هفتم توسعه صورت بپذیرد، این موارد را می‌توان مدیریت و هم برای اقتصاد کلان یک برنامه ای را طرح ریزی کرد. 6

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: