طی نه ماهه نخست 2021

تجارت کالایی ایران با اتحادیه اروپا به 3.4 میلیارد یورو رسید / رشد 14 درصدی ارزش صادرات ایران

طی نه ماهه نخست 2021، تجارت کالایی ایران با اتحادیه اروپا به 3.4 میلیارد یورو رسید و ارزش صادرات ایران نیز رشد 14 درصدی داشته است.

به گزارش برنا، تجارت کالایی ایران با اتحادیه اروپا طی نه ماهه نخست 2021 با افزایش حدود 2 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به حدود 3.4 میلیارد یورو رسید که 554 میلیون یورو (حدود 19 درصد) آن را صادرات، و 2.7 میلیارد یورو (حدود 81 درصد) آن را نیز واردات تشکیل داده است.
بر اساس گزارش اتاق بازرگانی تهران، طی نه ماهه نخست 2021، ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا، نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش حدود 14 درصدی همراه بود که عوامل مسلط در رشد مزبور از حیث مقاصد، افزایش صادرات به کشورهای ایتالیا با مشارکت 9.3 واحددرصد، رومانی با مشارکت 4.8 واحد درصد و بلغارستان با مشارکت 4.3 واحددرصد و از لحاظ گروه کالایی، رشد صادرات گروه «مواد شیمیایی و سایر محصولات مرتبط» با مشارکت 12.1 واحد درصدی و گروه کالایی «کالاهای صنعتی طبقه‌ بندی شده بر حسب مواد» با مشارکت 11 واحد درصدی است.
طی نه ماهه نخست 2021، ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا نسبت به مدت مشابه قبل حدود 0.6 درصد کاهش یافت که عوامل مسلط در افت مزبور از حیث مبادی، کاهش واردات از کشور هلند با مشارکت منفی 14.8 واحددرصدی و از لحاظ گروه کالایی، کاهش واردات گروه «مواد خام غیرخوراکی به جز سوخت» با مشارکت منفی 1.6 واحد درصدی است.
اگرچه تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا نیز طی نه ماهه نخست 2021 نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 4 درصد بهبود یافته، اما همچنان به نفع اتحادیه اروپا است. رقم تراز تجاری طی مدت مزبور حدود منفی 2 میلیارد یورو است.

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار اقتصادی

  اخبار برگزیده