تلاش آمریکا برای بهبود روابط با اوپک

آمریکا تلاش می‌کند پس از کشمکش با اوپک بر سر قیمت نفت، روابط خود با این سازمان را بهبود بخشد.

به گزارش برنا به نقل از بلومبرگ، ایالات متحده آمریکا در تلاش است تا پس از یک دوره تنش بین واشنگتن و ریاض بر سر قیمت بالای نفت، روابط خود با کشورهای بزرگ سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در خاورمیانه، به‌ویژه عربستان را در زمینه انرژی دوباره بهبود بخشد.

آموس هوخشتاین، مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور امنیت انرژی جهانی، این هفته با مقام‌های ارشد خاورمیانه، از جمله عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان، دیدارهایی داشت.

وی گفت: درباره زمینه‌های همکاری ایالات متحده و عربستان برای سرمایه‌گذاری در پدیده انتقال به سوی انرژی پاک در قرن ۲۱ گفت‌وگو کردیم.

قرار است وزیران نفت و انرژی اوپک و متحدانش (اوپک‌پلاس) برای تصمیم‌گیری درباره مقدار عرضه نفت این ائتلاف در ماه ژانویه، فردا (پنجشنبه، ۱۱ آذرماه) دیدار ‌کنند.

به گفته منابع آگاه، ایالات متحده آمریکا در دیدار مقام‌های آمریکا و عربستان، حمایت خود را از تصمیم‌گیری اوپک اعلام و دو طرف توافق کرده‌اند که درباره پویایی بازار با هم مشورت کنند.

اوپک‌پلاس در حال بررسی این موضوع است که آیا افزایش تولید ماهانه خود به مقدار ۴۰۰ هزار بشکه‌ در روز را در ماه ژانویه ادامه دهد یا این افزایش تولید را برای ارزیابی تأثیر شیوع سویه جدید ویروس کرونا بر بازار متوقف کند.

فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی در نشستی توجیهی در پاریس گفت: این ائتلاف باید به افزایش تولید برای محافظت از بهبود اقتصاد جهانی ادامه دهد.

وی افزود: جهان در حال بهبود از رکود اقتصادی است و هنوز رشدی شکننده دارد، قیمت‌های بالای انرژی می‌تواند با افزایش فشارهای تورمی، مانع بزرگی برای بهبود اقتصاد باشد.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی تصریح کرد: اگر اوپک‌پلاس در نشست این هفته خود به افزایش تولید ادامه دهد، بسیار خوشحال خواهم شد.

انتهای پیام

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار اقتصادی

  اخبار برگزیده