رئیس کل بانک مرکزی

بخشنامه‌ تسهیل صادرات به زودی ابلاغ می شود / ارزآوری 40 میلیارد دلاری اقتصاد کشور در 9 ماهه امسال

رئیس کل بانک مرکزی از ابلاغ بخشنامه‌ای برای تسهیل صادرات و عملکرد صادرکنندگان در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش برنا، علی صالح آبادی در نشست با فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی با بیان اینکه  ارزآوری و تامین ارزی کشور در سال آینده بیشتر از امسال خواهد بود، افزود: این در حالی است که ارزآوری ۹ ماهه امسال بیشتر از ارزآوری کل سال گذشته در کشور بوده است.

وی اضافه کرد: ارزآوری کشور در سال گذشته، ۳۶ میلیارد و ۴۸۲ میلیون دلار به روش‌های مختلف از جمله ترجیحی، نیمایی و اشخاص بوده است در حالی که در ۹ ماهه امسال، حدود ۴۰ میلیارد دلار و به طور دقیق ۳۹ میلیارد و ۸۹۵ ارزآوری و تامین ارز به روش‌های مختلف صورت گرفته است.

آقای صالح آبادی گفت: افزایش ارزآوری در کشور نشان از همت صادرکنندگان دارد که در اینجا باید از اقدامات این فعالان اقتصادی در ارائه ارز در سامانه نیما تقدیر و تشکر کنیم

رئیس کل بانک مرکزی از ابلاغ بخشنامه‌ای برای تسهیل صادرات و عملکرد صادرکنندگان در آینده نزدیک خبر داد.

علی صالح‌آبادی در نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه این موضوع در جلسات با وزیر صمت تصمیم‌گیری شده که به زودی ابلاغ می‌شود گفت: کارگروه مشترکی با وزارت صمت تشکیل دادیم و مرتب جلسه داریم که این تعامل با همکاری بخش خصوصی تداوم خواهد یافت.

وی افزود: دولت و بخش خصوصی جزیره جدا از هم نیستند و ما در کنار هم قرار داریم، از این رو ایجاد کمیته مشترک شامل همه دستگاه‌های دولتی مرتبط و بخش خصوصی ضروری است و از این ایده استقبال می‌کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: به این همکاری و تعامل خوشبین هستم و اعتقاد دارم سال آینده بهتر از امسال خواهد بود.

وی افزود: برگشت ارز صادراتی جزو اولویت‌های کشور است و حتی اگر تحریم هم برداشته شود بازگشت ارز حائز اهمیت خواهد بود، اما مهم است که صادرکننده ضرر نکند و قیمت خرید ارز از صادرکنندگان منطقی باشد.

صالح آبادی ادامه داد: تحریم‌های خارجی را می‌توان پشت سر گذاشت، اما مشکلات داخلی جزو موضوعات کلیدی است که جز با تعامل حل نمی‌شود، بنابراین خوشبین هستیم که با همکاری بخش خصوصی به وضع مناسبی برسیم.

وی با تاکید بر اینکه سال آینده بهتر از امسال خواهد شد، گفت: در ۹ ماهه امسال ۳۹ میلیارد و ۸۹۵ میلیون دلار ارز اعم از ارز نیما، ترجیحی و اشخاص تامین شد و این در حالی است که در سال گذشته ۳۶ میلیارد و ۴۸۲ میلیون دلار تأمین ارز به روش‌های مختلف ثبت شد.

وی اضافه کرد: بخشی از این موضوع به بهبود بازگشت ارز صادراتی و عرضه مناسب ارز در سامانه نیما باز می‌گردد ضمن اینکه خوشبختانه پتروشیمی‌ها عدد خوبی به سامانه نیما واریز کرده اند که نشان می‌دهد وضع صادرات در این حوزه بهبود یافته است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ ارز در سامانه نیما دستوری نیست، گفت: در سامانه نیما که صادرکنندگان عرضه ارز‌های غیرنفتی را دارند ثبات خوبی داشتیم و نرخ ارز، نوساناتی در این سامانه نداشته که در بازار متشکل ارزی نیز وضع همینطور است.

رئیس شورای پول و اعتبار افزود: صادرکنندگان مجاز هستند هر مقدار ارز برای رفع تعهد ارزی می‌خواهند در بازار متشکل عرضه کنند و نرخ متفاوتی هم نسبت به نیما دارد که طبیعی است، زیرا مکانیزم قیمتی در این بازار براساس عرضه و تقاضا است که البته در سامانه نیما نیز نرخ دستوری اعمال نمی‌شود و تابع عرضه و تقاضاست.

رئیس کل بانک مرکزی از اجرای آزمایشی دستورالعمل زنجیره تأمین خبر داد و گفت: البته این موضوع هنوز نهایی نشده است و دراین باره با چند بانک، وزارت صمت و وزارت اقتصاد مذاکراتی انجام شده تا این طرح را به صورت آزمایشی اجرا کنیم. در همین باره تصمیم داریم با استفاده از نظرات بخش خصوصی کار را به اجرای نهایی برسانیم.

صالح‌آبادی اضافه کرد: در حال حاضر نیاز به نقدینگی از نظام بانکی بالاست، زیرا ما به صورت مجزا نگاه می‌کنیم در حالی که اگر این زنجیره اجرایی شود، تولیدکننده مواد اولیه را می‌خرد و با ضمانت بانک اوراقی را صادر می‌کند که بانک تضمین می‌کند و آن را در اختیار حلقه‌های بعدی قرار می‌دهد؛ این موضوع نیاز به نقدینگی را در واحد‌های تولیدی کاهش می‌دهد.

وی افزود: استفاده از ابزار‌های اعتباری به جای تمرکز بر پول در شاخص‌های کلان اقتصاد اثر مثبتی می‌گذارد. باید خلق نقدینگی قاعده‌مند شود بنابراین استفاده بیشتر از ابزار‌های اعتباری مانند LC داخلی (گشایش اسناد اعتباری) می‌تواند نیاز به نقدینگی را کم کند.

انتهای پیام

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار اقتصادی

  اخبار برگزیده