نمایشگاه‌های اختصاصی ایران در کشورهای منطقه برگزار می‌شود

سازمان توسعه تجارت برای تسهیل صادرات محصولات آرایشی و بهداشتی آمادگی دارد

مدیرعامل نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران از برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی ایران در کشورهای منطقه خبر داد و گفت: در همین راستا تفاهم‌نامه با کشور روسیه برای برگزاری نمایشگاه‌های مشترک منعقد شده است.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ هومن رازدار، مدیرعامل نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، در حاشیه بازدید از بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی مواد شوینده، پاک کننده، بهداشتی و سلولزی و ماشین‌آلات وابسته با اشاره به استقبال تولیدکنندگان ایرانی از این نمایشگاه، اظهار داشت: بیش از 17 هزار متر مربع مساحت نمایشگاه زیر بار رفته است که نسبت به سال گذشته 60 درصد پیشرفت به لحاظ حجم و سطح اشغال داشتیم.

وی با بیان اینکه بیش از 8 شرکت خارجی در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند، افزود: همه ما تلاش می‌کنیم امسال را که سال دانش‌بنیان نامگذاری شده، از شرکت‌هایی که پایه دانش‌بنیان دارند، حمایت کنیم.

رازدار با بیان اینکه در راستای توسعه نمایشگاه بنا داریم همکاری‌های منطقه را گسترش دهیم و در قالب نمایشگاه‌های اختصاصی و انعقاد تفاهم‌نامه این موضوع را پیش می‌بریم، تصریح کرد: برای حمایت از صادرکنندگان، نمایشگاه‌های اختصاصی ایران را در کشورهای منطقه برگزار می‌کنیم تا بتوانند محصولات‌شان را در کشورهای دیگر هم به فروش برسانند.

مدیرعامل نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران  عنوان کرد: برای اولین بار تفاهم‌نامه، تهاتر فضای نمایشگاهی و حمایت از محصولات دانش‌بنیان ما با روسیه منعقد شده که توسعه صادرات و توسعه  بازار ایران سطح کمی از حجم واردات روسیه را به خودش اختصاص داده است و در جلسات مشترک در اتاق بازرگانی روسیه نیز بحث بر سر این بود که بتوانیم ان‌شاءالله این عدد 4 میلیارد دلار صادرات‌مان در سال اول را به روسیه و در سال 2022 به حدود 10 میلیارد دلار برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: تعداد نمایشگاه‌ها تقریبا به همان دوره قبل از کرونا برگشته است و ما امیدواریم در سال 1401 بتوانیم، حدود 90 عنوان برگزاری نمایشگاه را داشته باشیم و در این حال داریم به توسعه تعداد کمی و افزایش کیفی وضعیت نمایشگاه‌ها فکر می‌کنیم.

رازدار تصریح کرد: در این بازدید از توانمندی‌های تولیدکنندگان داخلی دیدن کردیم و توان رقابت در قیمت و حجم تولید و ساپورت بازار کاملا مشهود است وبه نظر می‌آید نمایشگاه نسبت به دوران قبل از کرونا به همان توازن تعداد غرفه‌ها در واقع رسیده و امیدواریم با تقویت نمایشگاه بتوانیم شاهد تقویت صنعت و توسعه صادرات باشیم.

همچنین محسن صفدری، سرپرست صنایع شیمیایی و پلیمر وزارت صنعت، در بازدید از بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی مواد شوینده، پاک کننده، بهداشتی و سلولزی و ماشین‌آلات وابسته اظهار داشت: سال‌هاست ما شاهد شکوفا شدن و شکوفاتر شدن این نمایشگاه هستیم و با توجه به ممنوعیت‌هایی که طی سال 97 به بعد وزارت صمت برای ورود محصولات آرایشی و بهداشتی اعمال کرده شاهد رشد و بالندگی این صنعت هستیم و در 7 سالن نمایشگاه برگزار شده و تقریبا تمام تولیدکنندگان خوب کشورها حضور دارند.

وی با بیان اینکه عمده مواد اولیه صنایع آرایشی و بهداشتی وابسته به صنعت پتروشیمی است، افزود: صنعت پتروشیمی که ما خودمان تولیدکننده آن هستیم ولی متاسفانه وابستگی به نوسانات قیمت‌های جهانی و قیمت ارز این صنعت و مواد اولیه را متلاطم کرده، باید فکری کرد تا بتوانیم وابستگی از ارز و قیمت جهانی را از صنعت پتروشیمی که خیلی از صنایع کشور متاثر هستند منفک کنیم.

صفدری تصریح کرد: صادرات که همانند گذشته دارد اتفاق می‌افتد. ممنوعیت‌هایی را در زمان کرونا ما برای بحث صادرات محصولات بهداشتی اعمال کردیم بعد از آن دوران و پیک کرونا این ممنوعیت‌ها برداشته شده و سازمان توسعه تجارت هم آماده هرگونه همکاری برای بحث تسهیل صادرات و کمک به صادرات واحدهای صنعتی تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی است.

وی خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله صنعت آرایشی و بهداشتی بتواند برای کشور صنعتی ارزآور شود و همان‌طور که ما را از واردات بی‌نیاز کرد بتوانیم به اقتصاد و ارزآوری کشور کمک کنیم و به این صنعت کمک کنیم روز به روز پیشرفت و بالندگی بیشتری داشته باشد.

گفتنی است بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی مواد شوینده، پاک کننده، بهداشتی، سلولزی و ماشین‌آلات وابسته با حضور 286 شرکت داخلی و شرکت خارجی، نوین‌ترین تولیدات و خدمات خود را از 14 تا 17 اردیبهشت‌ماه امسال در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از ساعت 9:00 تا 16:00 برای بازدید در معرض دید علاقه‌مندان و فعالان صنعت آرایشی و بهداشتی قرار می‌دهند.

انتهای پیام/

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار اقتصادی

  اخبار برگزیده