صف کشیدن مشتریان جدید برای نفت روسیه

صف کشیدن مشتریان جدید برای نفت روسیه

موسسه کپلر می‌گوید، مسکو می‌تواند در سایه تحریم‌های نفتی اروپا برای نیمی از نفت تحریم شده خود مشتریان جدید پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری برنا، بر اساس تحریم جدید اتحادیه اروپا، از ماه دسامبر بخش قابل توجهی از واردات نفت روسیه به قاره سبز ممنوع خواهد شد. از ماه فوریه سال آینده هم فرآورده‌های نفتی روسیه در اروپا تحریم می‌شوند.

 موسسه کپلر می‌گوید، مسکو می‌تواند در سایه تحریم‌های نفتی اروپا برای نیمی از نفت تحریم شده خود مشتریان جدید پیدا کند.

این موسسه همچنین می‌افزاید: البته در زمستان پیش رو اندونزی، پاکستان، برزیل، آفریقای جنوبی، سریلانکا و برخی کشورهای خاورمیانه به احتمال زیاد روزانه یک میلیون بشکه از روسیه نفت خواهند خرید. مسکو همین حالا هم مقصد محموله‌های نفتی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به سمت آسیا تغییر داده و صادرات نفت به هند و چین را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ افزایش داده است. البته مسکو از گزینه ارائه تخفیف برای جذب مشتریان استفاده می‌کند.

کارشناسان می‌گویند: این تخفیف‌ها به قدری خوب است که ممکن است برخی کشورهای خاورمیانه نفت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در بازار جهانی بفروشند و از روسیه نفت ارزان‌تر وارد کنند.

به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، این تحریم‌ها باعث خواهد شد، تا معادل روزانه 2 میلیون بشکه نفت روسیه، از رسیدن به بازار اروپا جا بماند.

گزارشات اخیر نشان می‌دهد که اندونزی می‌خواهد از روسیه نفت وارد کند، اما این کشور منتظر آن است که ببینید آیا چین و هند موضوع تعیین سقف قیمتی برای نفت روسیه خواهند پیوست یا خیر.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 1 رای موافق و 0 رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اقتصادی

    اخبار برگزیده