اصلاح قانون ساماندهی خودرو/ آغاز شماره‌گذاری خودروهای انبار شده با لایحه وزارت صمت

اصلاح قانون ساماندهی خودرو/ آغاز شماره‌گذاری خودروهای انبار شده با لایحه وزارت صمت

سخنگوی وزارت صمت جزییاتی از لایحه دوفوریتی دولت درباره واریز یک درصد قیمت خودروی تولیدی در کشورمان به جای گواهی اسقاط به صندوق محیط زیست در قالب اصلاح قانون ساماندهی خودرو ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور در خبرگزاری برنا توضیحاتی درباره نحوه واریز یک درصد قیمت خودروی تولید به صندوق محیط زیست به جای صدور گواهی اسقاط خودرو ارائه کرد.

وی افزود: قرار است سه شنبه ۲۹ شهریور سید رضا فاطمی امین در صحن علنی مجلس توضیحاتی در این باره بدهد؛ وزارت صمت پیگیر بررسی این لایحه و اصلاح قانون به صورت دو فوریتی است.

سخنگوی وزارت صمت تصریح کرد: طبق ماده 10 قانون ساماندهی خودرو، خودروساز داخلی باید 25 درصد ظرفیت تولید خود را صرف پروسه اسقاط خودرو کند؛ چون سازوکار تشویقی و تنبیهی برای صاحبان خودرو فرسوده به منظور از رده خارج کردن خودروی نداریم یا روند آن ضعیف شده و همچنین گواهی اسقاط خودرو گران شده است خودروسازان از این مسئله شاکی هستند و هزینه های تولید شان را افزایش می دهند.

قالیباف گفت: سازوکاری در لایحه دو فوریتی اصلاح قانون ساماندهی خودرو برای واریز یک درصد از قیمت خودرو یا موتورسیکلت به صندوق محیط زیست در نظر گرفته شده است؛ قرار است منابعی که در این صندوق جمع می شود برای اسقاط یا سازوکارهای تشویقی اسقاط خودروها استفاده شود.

وی افزود: بیش از 3 میلیون و پانصد هزار دستگاه خودرو فرسوده در کشور داریم؛ همچنین بالای 9 میلیون دستگاه موتورسیکلت هم فرسوده هستند که همه آنها آلودگی داشته و مصرف سوخت بالا دارند.

سخنگوی وزارت صمت گفت: برآوردها نشان می دهد به ازای اسقاط هر 100 هزار دستگاه خودرو حدود 200 میلیون لیتر بنزین در سال صرفه جویی می شود که با اصلاح قانون ساماندهی خودرو در قالب لایحه دو فوریتی هم فشار گلوگاهی تولید خودرو و موتورسیکلت برطرف شده و هم منابع لازم برای اسقاط خودروها فراهم می شود.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اقتصادی

    اخبار برگزیده