از جنگ سرد تا جنگ انرژی/ اروپا قربانی بازی آمریکا

از جنگ سرد تا جنگ انرژی/ اروپا قربانی بازی آمریکا

بحران انرژی در آمریکا در حال تبدیل شده به جنگ است. از طرفی روسیه با کاهش گاز خود از طریق خط لوله، اروپا را در بحران قرارداده و از طرف دیگر آمریکا در صدد افزایش فروش گاز LNG خود با خربکاری در خط لوله‌ها است.

به گزارش خبرنگار نفت خبرگزاری برنا، طبق گزارش رویترز، روسیه روز پنجشنبه مدعی شد که نشت گاز به دریای بالتیک از خطوط لوله به آلمان نتیجه "تروریسم" باشد، از طرفی مقامات اروپایی معتقدند که این درگیری منجر به تغییر ماهیت بحران اوکراین نیز می‌شود. از این رو اتحادیه اروپا در حال بررسی علت نشتی در خطوط لوله نورد استریم 1 و 2 تحت رهبری گازپروم است و به نظر می‌رسد، خرابکاری‌ها در پشت سواحل دانمارک و سوئد نشات گرفته باشد.

با این حال پس از گذشت چهار روز از اطلاعات درز شده از نشت گاز، مشخص نیست چه کسی در پشت حمله به خطوط لوله روسیه و شرکای اروپایی این کشور باشد که میلیاردها دلار برای ساخت آن هزینه کرده‌اند. از طرفی دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین این عمل را تروریستی خواند و گفت: «به نظر می‌رسد که این یک عمل تروریستی و احتمالا با حمایت‌هایی در سطح دولت‌ها صورت گرفته باشد ».

UGQK7TO6TZJ35L3D5EH4MCAAK4

به علاوه روسیه معتقد است که در جنگ لفظی که امریکا در جهت مشخص کردن مسئولیت این اتفاق راه انداخته برنده بازی در غرب شود زیرا اطلاعات مربوط به نشت گاز دقیقا در محدوده‌ای بروز پیدا کرده که در دست نیروهای امنیتی آمریکا قراردارد. روسیه این امر را در جهت افزایش فروش LNG آمریکا می‌داند. در همین راستا ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه معتقد است، واشنگتن قادر خواهد بود فروش گاز طبیعی مایع (LNG) خود را در صورت از کار انداختن خطوط لوله افزایش دهد.

اما شبکه خبری سی ان ان آمریکا به نقل از سه منبع گزارش داد که مقامات امنیتی اروپا کشتی‌های پشتیبانی نیروی دریایی و زیردریایی‌های روسیه را در فاصله‌ای نزدیک از نشت‌ها مشاهده کرده‌اند. پسکوف سخنگوی کرملین در پاسخ به این گزارش نیز گفت:" حضور ناتو در این منطقه بسیار بیشتر بوده است".

N7D37YZGSJLB7I2OJ2QJMZTM7M

به نظر می‌رسد اختلافات بین روسیه و آمریکا بالا گرفته در همین راستا، زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه خواستار تحقیقات "واقع گرایانه" اتحادیه اروپا شد و گفت واشنگتن باید نسبت به اظهاراتش پاسخ‌گو باشد که این عبارت اشاره‌ای به اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در فوریه مبنی بر اینکه اگر روسیه به اوکراین حمله کند، "دیگر نورد استریم 2 وجود نخواهد داشت" است.

leakage-map

از طرف دیگر، کاخ سفید اتهام روسیه مبنی بر "مقصر شناختن آمریکا" را رد کرده است و معتقد است که اظهارات بایدن به تلاش‌های آن زمان برای تضمین صدور گواهینامه برای استفاده تجاری نورد استریم 2 اشاره دارد.

با این حال، اپراتور این خط لوله به رویترز گفت که نشت از خط لوله نورد استریم 1 احتمالا روز دوشنبه متوقف خواهد شد، اما سخنگوی Nord Stream AG گفت تا زمانی که خسارت ارزیابی نشده باشد، نمی‌توان پیش‌بینی‌ای درباره عملکرد آینده خط لوله ارائه کرد.

یک مقام اتحادیه اروپا گفت که رهبران اتحادیه اروپا در مورد پیامدهای این اتفاق، هفته آینده در نشستی در پراگ بحث خواهند کرد. این مقام اتحادیه اروپا در بروکسل افزود: زیرساخت استراتژیک در کل اتحادیه اروپا باید محافظت شود.

جنگ روسیه با اوکراین و بن بست انرژی ناشی از آن بین مسکو و اروپا، اتحادیه اروپا را در تلاش برای یافتن منابع گاز جایگزین قرار داده است.از این رو اتحادیه اروپا روز چهارشنبه نسبت به "پاسخ قوی و متحد" در صورت وقوع حملات بیشتر هشدار داد و بر لزوم حفاظت از زیرساخت‌های انرژی خود تاکید کرد، اما مقامات اتحادیه اروپا از اشاره مستقیم به عاملان احتمالی خودداری کردند.

 بنابراین قرار است هفته آینده، رهبران اتحادیه اروپا هشتمین بسته تحریمی علیه روسیه را که به پیشنهاد اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا بوده و شامل محدودیت‌های تجاری سخت‌تر، فهرست‌های سیاه بیشتر و سقف قیمت نفت برای کشورهای ثالث می‌باشد را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

B26PMSGERBJVZJKP3X4TP4AJGA

این مقام اتحادیه اروپا گفت که انتظار دارد قبل از اجلاس، سران با بخش‌هایی از بسته تحریم‌ها مانند قرار دادن افراد اضافی در لیست سیاه و برخی محدودیت‌های تجاری در رابطه با فولاد و فناوری موافقت کنند اما موضوعات دیگری مانند سقف قیمت نفت یا تحریم بانک‌ها ممکن است قبل از اجلاس حل نشود.

کشورهای اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌ها به اتفاق آرا نیاز دارند و ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، یکی از منتقدان سرسخت آن بوده و می‌گوید تحریم‌ها نتیجه معکوس داشته است، قیمت انرژی را افزایش داده و ضربه‌ای به اقتصادهای اروپایی وارد کرده است.

انتهای پیام/ 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اقتصادی

    اخبار برگزیده