دادستان سوئد «خرابکاری» در خطوط لوله گازی نورداستریم را تایید کرد

دادستان سوئد «خرابکاری» در خطوط لوله گازی نورداستریم را تایید کرد

سرویس امنیتی سوئد اعلام کرد که انفجارهای صورت گرفته در خطوط لوله گازی نورد استریم، نتیجه مستقیم یک خرابکاری بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، سرویس امنیت کشور سوئد SAPO روز جمعه اعلام کرد که بازرسان سوئدی آثاری از مواد منفجره را بر روی قطعات کشف شده از محل انفجار خطوط لوله زیردریایی نورد استریم یافته اند.

شواهد جدید تأیید می کند که پیوندهای انرژی در یک اقدام خرابکارانه هدف قرار گرفته اند. 

آژانس گفت:« کار تجزیه و تحلیل پیشرفته هنوز در حال انجام است. هدف این است که نتایج قطعی بیشتری در مورد حوادث نورد استریم به دست آوریم.»

همچنین این سازمان اعلام کرد: تحقیقات گسترده و پیچیده است و در نهایت نشان خواهد داد که آیا ممکن است کسی به این موضوع مظنون شود و بعداً تحت تعقیب قرار گیرد یا خیر." 

انفجارهایی که باعث شکسته شدن سه رشته از چهار رشته خط لوله و آسیب به رشته چهارم شد، در اواخر سپتامبر رخ داد.

 زیرساخت نورد استریم روسیه را مستقیماً به آلمان متصل می کرد اما در زمان حمله به اوکراین به دلیل شکاف بین روسیه و کشورهای غربی بر سر بحران اوکراین، به طور کامل عملیاتی نشد. 

این حادثه در حالی رخ داد که مردم آلمان با افزایش قیمت انرژی به طور فزاینده ای ناآرام می شدند، روندی که تا حدی به تصمیم اتحادیه اروپا برای قطع تجارت با مسکو در تلافی عملیات نظامی خود در اوکراین نسبت داده می شود.

 حادثه نورد استریم از سرگیری منابع مستقیم از زیر دریای بالتیک را از نظر فیزیکی غیرممکن کرد.

مقامات مسکو، ایالات متحده را بزرگترین منتفع از این وضعیت می دانستند. واشنگتن مدت‌هاست که آلمان را برای کاهش همکاری‌های انرژی با روسیه تحت فشار قرار داده و گاز طبیعی مایع (LNG) گران‌تر خود را به عنوان جایگزین پیشنهاد کرده است. 

ارتش روسیه مدعی شد که ممکن است بریتانیا در این توطئه دست داشته باشد، پیشنهادی که همتایان انگلیسی آن به تمسخر گرفتند. 

روسیه گفت که امتناع کشورهای اتحادیه اروپا از مشارکت در تحقیقات انفجارها این سوال را ایجاد می کند که آیا آنها می خواهند حقیقت در مورد آن آشکار شود یا خیر. 

آلمان، سوئد و دانمارک هر کدام تحقیقات خود را انجام می دهند. دو کشور شمال اروپا ادعای صلاحیت قضایی دارند زیرا خطوط لوله از منطقه اقتصادی انحصاری آنها عبور می کند. این سه کشور با استناد به دلایل امنیت ملی، ایده تشکیل یک تیم مشترک را رد کردند.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اقتصادی

    اخبار برگزیده