عربستان سعودی آماده کاهش تجارت با ارز دلار است

عربستان سعودی آماده کاهش تجارت با ارز دلار است

وزیر دارایی عربستان سعودی آماده مذاکره با ارزهای دیگر به جز دلار آمریکا است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، محمد الجدان وزیر دارایی عربستان سعودی آماده مذاکره با ارزهای دیگر به جز دلار آمریکا است.

اظهارات الجدان یک ماه پس از آن بیان می شود که شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، گفت که پکن آماده است در مبادلات تجاری با اعضای شورای همکاری خلیج فارس (GCC) به جای دلار آمریکا، انرژی به یوآن بخرد. 

رهبر چین هنگام سخنرانی در نشست چینی-عربی که در اوایل این هفته به میزبانی عربستان سعودی برگزار شد، بر ضرورت این تغییر تاکید کرد.

الجدان روز سه‌شنبه طی مصاحبه‌ای با بلومبرگ در داووس سوئیس گفت: «هیچ مشکلی در مورد بحث درباره چگونگی تسویه توافقات تجاری خود، خواه به دلار آمریکا، یورو یا ریال سعودی باشد، وجود ندارد.»

این کشور نفت خیز به دنبال تعمیق روابط خود با شرکای تجاری حیاتی از جمله چین است. 

آمادگی ریاض برای گفت‌وگو درباره این موضوع ممکن است نشان‌دهنده این باشد که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان پس از دهه‌ها قیمت‌گذاری صادرات نفت خام به واحد پول آمریکا، آماده است تا از دلار آمریکا دور شود.

گرایش به سمت ارزهای ملی که اخیراً در میان شرکت‌کنندگان عمده در زنجیره‌های تجارت جهانی مشاهده می‌شود، تا حدی به سیاست‌های تحریم‌های ثانویه ای نسبت داده می‌شود که واشنگتن دنبال می‌کند. 

در ابتدا، در پی تحریم های گسترده ای که کشورهای غربی علیه روسیه، به دلیل عملیات نظامی در اوکراین وضع کردند، گام ها برای کنار گذاشتن پول آمریکا در تجارت، به ویژه در بخش انرژی، تشدید شد. 

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اقتصادی

    اخبار برگزیده