پر مصرف‌ها باید نقره داغ شوند/ راه گشایی دولت سیزدهم در تعرفه گذاری پلکانی

پر مصرف‌ها باید نقره داغ شوند/ راه گشایی دولت سیزدهم در تعرفه گذاری پلکانی

از اقدامات مثبت دولت سیزدهم، توجه به تعرفه گذاری پلکانی بود اما این موضوع کافی نبوده و باید به حدی تعرفه‌ها بالا رود که پرمصرف‌ها نقره داغ شوند.

به گزارش خبرنگار نفت خبرگزاری برنا، یکی از اتفاقات مثبت در جهت حل ناترازی گاز در کشور، اعمال تعرفه‌گذاری پلکانی بود.

مشترکین بر اساس میزان مصرف خود در پلکان یک تا دوازده قرار می‌گیرند چنانچه پلکان‌های پایین، مشترکین کم‌مصرف و پلکان‌های بالاتر، مشترکین با مصرف بیشتر قرار می‌گیرند.

مجید چگینی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز در این باره اظهار داشت: تعرفه مشترکانی با مصرف متعارف که در سه پله نخست قرار دارند، نسبت به پارسال افزایشی نداشته و صورتحساب آنها مشابه سنوات گذشته است. تنها تعرفه مشترکان پرمصرف بخش خانگی، یعنی از پلکان ۴ به بعد افزایش یافته است، این تغییر تعرفه از ۱۶ آذرماه در صورتحساب‌های مشترکان محترم اعمال شده است.

پالایشگاه

چگنی ادامه داد: بر همین اساس، گازبهای مشترکانی که زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند و مصرف آن‌ها در حد متعارف است (سقف مصرف مجاز پله ۳ در هر اقلیم)، رایگان خواهد بود، اما در عین حال، مشترکان عادی و حتی مشترکان کمیته امداد و سازمان بهزیستی اگر از این سقف مصرف عبور کنند، حجم مازاد مصرف آنها مشمول پرداخت تعرفه‌های پلکانی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه اکنون ۶۵ درصد حجم گاز مصرفی بخش خانگی در دوره سرد سال از سوی مشترکان پرمصرف (پلکان ۴ تا ۱۲) مصرف می‌شود و در عین حال، بیشترین مقدار یارانه پنهان انرژی را مشترکان پرمصرف دریافت می‌کنند، یادآور شد: این در حالی است که بیش از ۶۴ درصد از مشترکان که در پلکان نخست تا سوم قرار دارند، تنها ۳۵ درصد حجم گاز مصرفی بخش خانگی در دوره سرد سال را مصرف می‌کنند که تعرفه آنها افزایشی نداشته است.

سیاست‌های قیمتی رفتار مردم را شکل می‌دهد

همچمنین صادق علی موحدمنش عضو هیات علمی دانشگاه گفت: موضوعی که بر میزان مصرف گاز خانگی اثر دارد، مسئله‌ی قیمت است. پرداخت قیمت واقعی برای انرژی باعث می شود که استفاده ی بهینه ای از آن داشته باشیم. اما وقتی گاز با قیمت یارانه ای و بسیار پایین در اختیار مردم قرار می گیرد، قطعاً انگیزه ی لازم در مردم برای صرفه جویی به وجود نمی آید.

گاز

استاد اقتصاد دانشگاه خاطرنشان کرد: از آنجائیکه انرژی با یارانه به مردم عرضه می شود، انحراف در مصرف منابع به وجود آمده است. موضوع اصلی مربوط به همین قیمت است و هر چقدر بتوانیم قیمت ها را واقعی تر کنیم، انگیزه ی بیشتری در مردم برای مدیریت مصرف به وجود می آوریم. اگر بتوانیم قیمت بهینه ی مصرف را مشخص و آن را اجرایی کنیم، بخش زیادی از مشکلات در این حوزه حل می شود.

تعرفه گذاری باید واقعی شود

با این حال مهدی هاشم‌زاده، دبیر انرژی اندیشکده ماهد با اشاره به اقدام مثبت دولت سیزدهم در مسئله تعرفه گذاری گفت: «هرچند دولت قدم بزرگی در جهت تعرفه گذاری پلکانی برداشت اما قیمت برای پرمصرف‌ها باید واقعی شود به طوری که دیگر شاهد چنین مشاهداتی نظیر استخرهای لاکچری رو باز نباشیم.»

وی افزود:« به علاوه این مشترکین هرچقدر هم افزیش پیدا کند منجر به مدیریت مصرف نیز می‌شود چنانچه از این افراد به علاوه‌ی قیمت واقعی و صادراتی باید جریمه پر مصرفی را هم گرفت.»

فشار گاز

هاشم زاده گفت:« این در صورتی است که کم مصرف‌ها در الگوی مصرف رعایت کنند رایگان خواهد شد و تخفیفات ویژه‌ای نیز برای اعضای کمتیه امداد و بهزیستی نیز در نظر گرفته است. بنابراین هرچند قانون خوب است اما باید قیمت‌های پرمصرف‌ها واقعی شود به نوعی که پر مصرف‌ها نقره داغ شوند.»

راهی که دولت سیزدهم آغاز کرد

در نتیجه این مباحث باید گفت، راهی که دولت دوازدهم به آن توجه نکرد، دولت سیزدهم با جزو اولویت‌های خود قرارداد و اعمال سیاست‌های قیمتی تعرفه گذاری، سعی در بهینه کردن مصرف سوخت کشور را دارد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اقتصادی

    اخبار برگزیده