توافق مسکو و اسلام آباد برای صادرات نفت روسیه به پاکستان

توافق مسکو و اسلام آباد برای صادرات نفت روسیه به پاکستان

مسکو و اسلام آباد برای صادرات نفت روسیه به پاکستان توافقنامه امضا کردند تا این کشور نیازهای انرژی خود را برآورده کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، سرگئی موچالنیکوف معاون وزیر انرژی روسیه در نشست کمیسیون بین دولتی روز جمعه در پایتخت پاکستان گفت که مسکو و اسلام آباد به توافقاتی در مورد عرضه نفت و فرآورده های نفتی روسیه به پاکستان دست یافته اند.

در اوایل ماه دسامبر، مصدق مالک، وزیر نفت پاکستان، برای مذاکره درباره تامین انرژی به اسلام آباد از مسکو بازدید کرد و اعلام کرد که روسیه نفت، بنزین و گازوئیل را با تخفیف در اختیار این کشور قرار خواهد داد. 

وی قیمت را مشخص نکرد اما خاطرنشان کرد که مذاکرات "موفق تر از حد انتظار" بود.

در این دیدار در اسلام آباد، طرفین همچنین درمورد ساخت خط لوله گاز پاکستان استریم و چشم انداز همکاری گسترده تر در زمینه انرژی و مهندسی برق بحث کردند.

یک روز قبل، نیکولای شولگینوف، وزیر انرژی روسیه گفت که مسکو "آماده امضای اسناد مورد نیاز شرکتی" برای شروع ساخت خط لوله است.

روسیه و پاکستان در سال 2015 یک توافقنامه بین دولتی در مورد ساخت خط لوله گاز شمال-جنوب (پاکستان استریم) از کراچی به لاهور امضا کردند.

راه اندازی این پروژه چندین بار به تعویق افتاد. این خط لوله 1100 کیلومتری با ظرفیت 12.3 میلیارد متر مکعب گاز در سال، پایانه های گاز طبیعی مایع (LNG) در بنادر کراچی و گوادر در جنوب پاکستان را به نیروگاه ها و مصرف کنندگان گاز صنعتی در لاهور در شمال این کشور متصل می کند.

اسلام آباد همچنین به دنبال مذاکره با روسیه در مورد قراردادهای بلندمدت واردات LNG است، زیرا در حال حاضر تامین کننده پایداری برای این کشور وجود ندارد. 

پاکستان با کمبود شدید انرژی دست و پنجه نرم می کند و افزایش قیمت جهانی نفت و گاز وضعیت را بدتر کرده است. 

واردات سوخت به دلیل افزایش تقاضا در اتحادیه اروپا پنج تا ده برابر گران شده است.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اقتصادی

    اخبار برگزیده