بی تفاوتی به ظرفیت بالای ایران در انرژی تجدیدپذیر/ ناترازی گاز و عدم مصرف بهینه را چگونه جبران کنیم؟

بی تفاوتی به ظرفیت بالای ایران در انرژی تجدیدپذیر/ ناترازی گاز و عدم مصرف بهینه را چگونه جبران کنیم؟

ایران ظرفیت تولید 60 هزار مگاوات برق با استفاده از انرژی خورشیدی، 60 هزار مگاوات برق با بهره‌برداری از انرژی بادی و 2000 مگاوات برق با توسعه فناوری زمین‌گرمایی را دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، انرژی تجدیدپذیر به انواعی از انرژی می‌گویند که منبع تولید آن نوع انرژی، بر خلاف انرژی‌های تجدیدناپذیر (فسیلی)، قابلیت آن را دارد که توسط طبیعت در یک بازه زمانی کوتاه مجدداً به وجود بیایند. به عبارتی منابع انرژی های تجدیدپذیر پس از مصرف به راحتی جایگزین می‌شوند.

در دنیای کنونی چگونگی تأمین انرژی قابل‌اطمینان با در نظر گرفتن پیامد‌های زیست‌ محیطی، چالش بزرگ پیش‌روی اقتصادهای درحال‌توسعه است.

در کنار ذخایر انبوه انرژی‌های تجدید ناپذیر گاز و نفت، کشور ایران سرشار از انواع انرژی‌های تجدید پذیر ازجمله انرژی خورشیدی، انرژی بادی و انرژی زمین‌گرمایی است که می‌تواند جهت رفع چالش‌های موجود در راستای توسعه پایدار کشور به‌کار گرفته شوند.

120316_856

محمدمهدی صدیقی، کارشناس حوزه انرژی اظهار داشت: تجدیدپذیر بودن برای انرژی لزوماً معادل پاک بودن نیست. اساساً منابع مختلف انرژی را می‌توان با دو معیار چگالی (فشردگی) و منظم بودن مورد بررسی و قضاوت قرار داد. به این ترتیب هر چه یک انرژی فشرده‌تر و منظم‌تر باشد از نظر تولید انرژی و سرمایه‌گذاری و حتی از نظر محیط زیستی بهتر است.

صدیقی با اعلام اینکه ۱۰ درصد برق کالیفرنیا در سال ۲۰۱۶ میلادی از انرژی خورشیدی تأمین می‌شد، اظهارداشت: با این وجود آهنگ کاهش آلایندگی تولید برق در این ایالت در آن سال‌ها از کل آمریکا کمتر شد. قیمت برق نیز به دلیل هزینه‌هایی که نامنظم بودن شبکه دارد، افزایش نسبتاً زیادی داشت. در عمل، تنها منبعی که می‌تواند نامنظمی انرژی‌های بادی و خورشیدی در شبکه برق را جبران کند، منبعی از سوخت فسیلی است. علت اینکه آلمان به عنوان پایتخت انرژی‌های تجدیدپذیر دنیا وابستگی روزافزونی به ذغال‌سنگ خود و گاز روسیه و آمریکا دارد جبران همین نامنظم بودن است.

ایران ظرفیت تولید 60 هزار مگاوات برق با استفاده از انرژی خورشیدی، 60 هزار مگاوات برق با بهره‌برداری از انرژی بادی و 2000 مگاوات برق با توسعه فناوری زمین‌گرمایی را دارد.

تجدیدپذیر

ایران کشوری است که از لحاظ موقعیت جغرافیایی و نقطه ای که بر روی کره زمین قرار دارد، کشوری ثروتمند و مستعد برای تولید انواع انرژی ها محسوب می شود.

محمد امین زنگنه دبیر انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران در مورد عدم تخصیص منابع مالی لازم به بخش انرژی‌های تجدیدپذیر، اظهار داشت: طبیعتا سازمان برنامه فشارها و اولویت‌های بودجه‌ای دارد و آن چیزی را که باید در بودجه‌های سنواتی برای انرژی‌های تجدید پذیر اختصاص دهد را انجام نمی‌دهد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر متولی گاز در کشور یعنی وزارت نفت است و وزارت نیرو در آن مقدار مصرفی که صورت می‌گیرد حساسیتی را که باید داشته باشد، ندارد.

زنگنه با اشاره به کمبود گاز در کشور گفت: در بحث کمبود گاز برای صنایع مجبوریم برخی از تامین گاز آن را از طریق نیروگاه‌های حرارتی انجام دهیم و این باعث کمبود گاز برای صنایع شده است.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اقتصادی

    اخبار برگزیده