بهینه‌سازی در کما/ چرا دغدغه‌ای برای بهینه‌سازی وجود ندارند؟

بهینه‌سازی در کما/ چرا دغدغه‌ای برای بهینه‌سازی وجود ندارند؟

متاسفانه با توجه به اینکه بهینه‌سازی سازی از اصلی‌ترین مباحث کشور است اما تاکنون مسئولین دغدغه‌ای نسبت به این موضوع نشان نداده‌اند.

به گزارش خبرنگار نفت خبرگزاری برنا؛ طبق آمار شرکت ملی گاز، در روز یکشنبه 679 میلیون متر مکعب، گاز در حوزه خانگی، تجاری و صنایع عمده سوزانده شد. به عبارتی این حجم تقریبا برابر 80 درصد گاز تزریقی در خطوط لوله کشور بود. در همین راستا تهران با 126 میلیون متر مکعب، خراسان رضوی با 60 میلیون متر مکعب، اصفهان با 47 میلیون متر مکعب و آذرباییجان شرقی با 44 میلیون متر مکعب پر مصرف‌ترین استان‌های کشور بودند.

Slide3

از طرفی طبق آمار شدت انرژی کشور  7 برابر شدت انرژی جهان است در حالی که شدت انرژی در جهان در حال کاهش اما در ایران در حال افزایش است. همچنین انرژی کشور 70 درصد وابسته به گاز است. همین موضوع سبب شده که مصرف گاز کشور برابر چین شده و مصرف گاز خانگی ایران نیز 3 برابر مجموع اتحادیه اروپا شده باشد.

هرچند صرفه‌جویی و بهینه‌سازی امر مهمی در کشور است. اما بهینه‌سازی یک فرایند دوسویه است. زیرا حاکمیت باید به صورت دقیق قانون‌گذاری کند و با اختیاراتی که دارد فعالیت‌های مربوطه را به سرانجام برساند. اما آنچه مشخص است بهینه‌سازی دغدغه حاکمیت نیست چراکه تاکنون دغدغه‌ای در این موضوع، بین مسولین دیده نشده است.

برای مثال از یک سال و چندماهی که از انتصاب آقای آبنیکی در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت می‌گذرد با جست‌وجو در آرشیو سایت شانا وابسته به روابط عمومی وزارت نفت، حتی یک مصاحبه درباره شرح عملکرد و برنامه از وی وجود ندارد.

3

لذا می‌توان به این نتیجه رسید که عدم توجه به بهینه‌سازی در حاکمیت نمودار است. با این حال برای درک درست از مسئله بهینه‌سازی به این مثال توجه کنید. در سال گذشته حدود 111 میلیارد متر مکعب مصرف گاز خانگی، تجاری و صنایع عمده شده است.

از طرفی طبق گفته کارشناسان بین 10 تا 20 درصد از گاز در بخش خانگی اتلافات انرژی دارد. لذا با احتساب 10 درصد صرفه‌جویی، مقدار 11.1 میلیارد متر مکعب صرفه‌جویی شده و می‌توان ما به ازای آن را صادر کرد که برابر با 3.5 میلیارد دلار می‌شود، این عدد برابر با نصف سرمایه لازم برای توسعه میدان گازی کیش است.

Slide5

هرچند بهینه سازی،  مهم‌ترین مسئله کشور در حال حاضر باشد اما عزم جدی برای حل این موضوع وجود ندارد و مسئولین نیز تمهیداتی را برای اجرایی شدن آن نمی‌اندیشند. این موضوع اگر جدی گرفته نشود، ایران در آینده‌ای نزدیک از تولیدکننده و صادرکننده به واردکننده حامل‌های انرژی تبدیل خواهد شد و در آینده‌ای بسیار نزدیک با بحران انرژی دست و پنجه خواهد زد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اقتصادی

    اخبار برگزیده