حدود۲۰ درصد میگوی تولید شده در ایران راهی سفره مردم می شود

حدود۲۰ درصد میگوی تولید شده در ایران راهی سفره مردم می شود

مدیرکل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات گفت: بیش از ۲۰ درصد تولید میگو کشور در بازارهای داخلی عرضه شده و مابقی تولید برای صادرات در نظر گرفته می شود.

به گزارش خبرگزاری برنا، وحید معدنی مدیرکل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات، با اعلام این که تولید میگو در نقاط محروم و صفر مرزی امکان پذیر است اظهار داشت: استفاده از فن آوری های نوین در عرصه تولید میگو مورد بررسی است و آئین نامه ها، اقدامات بهداشتی و سایر مراحل اداری مربوط به آن انجام شده است و به عنوان یک ظرفیت قابل توجه در کل کشور از جمله استان های غیر ساحلی که دارای منابع آبی مورد نظر و  شرایط تولید اقتصادی باشند مد نظر می باشد.

وی افزود: استفاده از دانش فنی لازم و انرژی برق پایدار، در منابع آبی شور و لب شور خواهد توانست تولید این آبزی را در استان های غیرساحلی نیز امکان پذیر کند.
معدنی همچنین با اشاره به امکان بهره برداری بهینه استفاده دو منظوره از امکانات آب و خاک کشور در تولید میگو در آب هایی که برای مزارع نیشکر و برنج به ویژه در استان خوزستان تعیین شده  را امکان پذیر دانست و گفت: این کار به صورت پایلوت آزمایشی، در این استان با موفقیت طی دو سال اخیر انجام شده و امکان ترویج و توسعه آن در دستور کار می باشد.
این مقام مسئول همچنین گونه میگوی پرورشی در کشور رادر حال حاضر گونه وانامی دانست و گفت: این گونه تحمل  بالایی به دامنه های متفاوتی از شوری دارد، لذا می توان این گونه را دربرخی آب های اراضی کشاورزی و منابع شور و لب شور و بعضا نامتعارف نیز کشت نمود.
وی ادامه داد: بیش از۴۴ مرکز تکثیر که 98 درصد آن در استان بوشهر و هرمزگان قرار دارند بچه میگوی مورد نیاز کشور را تامین می نمایند.
یکی از راهکارهای نوین برای افزایش بازماندگی بچه میگو ها در فرآیند پرورش، ترویج و توسعه استفاده از واحدهای نرسری(به وزن رسانی) بچه میگو  میباشد که در این واحدها، بچه میگوهاپس از رسیدن به سن 45 روزگی، ضمن طی کردن دوران حساس و امکان مدیریت موفق تر، قابلیت انتقال به استخرهای بزرگتر را به منظور ادامه دوره پرورش، یافته و اطمینان خاطر بیشتری را برای پرورش دهندگان میگو بوجود می آورد و این موضوع بصورت جدی در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اقتصادی

    اخبار برگزیده