صادرات ۷.۵ میلیون بشکه نفت خام و فراورده‌های نفتی روسیه زیر سایه تحریم

صادرات 7.5 میلیون بشکه نفت خام و فراورده‌های نفتی روسیه زیر سایه تحریم

براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی (IEA)، کل صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه در فوریه 2023 به 7.5 میلیون بشکه در روز رسید.

به گزارش خبرگزاری برنا، طبق گزارش رویترز کشورهای غربی در تلاش برای محدود کردن درآمدهای نفتی روسیه، تحریم‌های گسترده‌ای را علیه نفت خام و محصولات نفتی روسیه اعمال کردند. براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی (IEA)، کل صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه در فوریه 2023 به 7.5 میلیون بشکه در روز رسید.

طبق برآورد آژانس بین المللی انرژی، درآمد روسیه از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی در فوریه به 11.6 میلیارد دلار رسید. در زیر، تحریم‌های اعمال‌شده و تأثیر آن‌ها و همچنین واکنش روسیه آمده است:

نفت خام

- گروه 7، اتحادیه اروپا و استرالیا خرید نفت خام روسیه را که از طریق دریا تحویل داده می‌شد - یا 2/3 کل واردات نفت خام روسیه از اتحادیه اروپا - را از 5 دسامبر متوقف کردند.

- گروه 7، اتحادیه اروپا و استرالیا همچنین توافق کردند که از 5 دسامبر استفاده از بیمه دریایی، تامین مالی و واسطه‌گری را برای نفت روسیه از طریق دریا با قیمت بالای 60 دلار در هر بشکه ممنوع کنند.

- با هجوم شرکت‌های جدید برای حمل نفت خام روسیه، بازار نفتکش‌های قدیمی رونق گرفت.

- ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن عرضه نفت خام و فرآورده‌های نفتی از اول فوریه به کشورهایی که سقف را رعایت می‌کنند ممنوع می‌کند.

- دولت روسیه صادرکنندگان داخلی نفت و گمرکات را از پایبندی به سقف‌های قیمتی که غرب بر نفت خام روسیه تحمیل کرده بود، منع کرد.

- به گزارش کومرسانت، تولید نفت و میعانات گازی روسیه در ماه فوریه برای اولین بار به سطح قبل از تحریم‌ها - حدود 1.508 میلیون تن در روز - رسید.

- الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه در اوایل فوریه گفت که وضعیت تولید و صادرات نفت در این کشور با وجود محدودیت‌های قیمتی و تحریم‌های غرب پایدار است.

- نواک گفت: تولیدکنندگان نفت روسیه علیرغم تحریم‌ها و محدودیت‌های قیمتی غرب هیچ مشکلی در تضمین قراردادهای صادراتی نداشته‌اند.

محصولات نفتی

- اقتصادهای G7، اتحادیه اروپا و استرالیا از 5 فوریه خرید تمام محصولات نفتی روسیه را که از طریق دریا ارسال می‌شد متوقف کردند.

- اتحادیه اروپا از 5 فوریه سقف قیمتی 100 دلاری در هر بشکه را برای محصولات دریایی که با قیمت بالاتری نسبت به نفت خام، عمدتاً گازوئیل معامله می‌شوند و 45 دلار در هر بشکه برای محصولاتی که با تخفیف معامله می شوند، مانند نفت کوره و نفتا تعیین کرد.

- اتحادیه اروپا در ماه فوریه محصولات نفتی را که از نفت روسیه در خارج از این کشور تولید می‌شد را از تحریم خارج کرد و سقف قیمت محصولات نفتی را که با سایر کشورها مخلوط شده بود لغو کرد.

- طبق داده های Refinitiv، صادرات دیزل روسیه به ترکیه در ماه فوریه به رکورد بالایی دست یافت.

- روسیه گازوئیل را از طریق بارگیری کشتی به کشتی به عربستان سعودی صادر می کند.

- روسیه صادرات گازوئیل را پس از تحریم اتحادیه اروپا به آفریقا، آسیا و بازرگانان STS منحرف می‌کند.

انتهای پیام/

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اقتصادی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اقتصادی

    اخبار برگزیده