به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، سید احسن علوی، نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون عمران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی  برنا گفت: آنچه که ما در اسلام آباد دیدیم مسکن مهر کن فیکون  شده است، برخی ساختمان ها  کلاپس کرده،  مثلا  طبقه پنجم  یک  ساختمان، یک طبقه  پایین  آمده و طبقه پایین کاملا گم شده است. برخی  سازه ها واژگون یا ستون های آنها خم شده است که این ها عمدتاً یا ناشی از عدم رعایت استاندارد مصالح  است و یا ضعف در طراحی و اجرا بوده است. در سرپل ذهاب سازه ساختمان ها کاملا سالم است ولی دیوارهای بیرونی و جدا کننده ها پرتاب شده یعنی چون خوب مقاوم نشده بود در نتیجه ریزش کرده اند و موجب جان باختن هموطنان و تلفات مالی شدند. 

وی در ادامه در خصوص مکان یابی پروژه های مسکن مهر گفت:  مسکن مهر چون یک فضای عمومی است و چندین خانوار در  آنجا زندگی می کنند. باید بی نهایت در مورد مشخصات فنی این ساختمان ها دقت می شددر بحث مکان یابی خیلی باید دقت می شد. مسکن مهر چون یک طرح ضربتی بود در نتیجه بدلیل فقدان مطالعات کافی هم هزینه ها بالا رفت و هم عمدتا در مکان هایی احداث شد که زیرساخت وجود نداشت. به طبع این مکان یابی خیلی مشکلات ایجاد شد. 

وی در ادامه افزود: با توجه به شرایط اقلیمی در کشور باید مکان یابی را با دقت و  وسواس انجام دهیم . باید روی گسل و حواشی گسل ساخت و ساز نداشته باشیم. باید از این مسایل دوری و آیین نامه ها را رعایت کنیم. کشور ما  روی کمربند زلزله آلپ و هیمالیا است و شرایطی که امروز در کشور داریم بحث حرکت صفحات زمین از طریق عربستان است. زمانی که صفحات زمین حرکت می کند به جغرافیای ایران فشار می آورد و گسل ها را فعال می کند و این زلزله ها را ایجاد می کند .ما گسل های فراوانی در کشور داریم به همین دلیل باید در  ساخت و ساز  دقت داشته باشیم که زلزله خیلی روی ساختمان ها تاثیرگذار نباشد.

 این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: با عوامل بوجود آوردنده این وضعیت باید به  شدت برخورد شود تا درس عبرتی برای دیگران  باشد . متاسفانه  در مورد  مسکن مهر  سرپل ذهاب می گویند که یک مدیرعاملی بوده که الان خیلی راحت در سرپل ذهاب می چرخد. مردم ایشان را می شناسند.  

این نماینده مجلس شورای اسلامی در انتها گفت: البته زلزله اخیر بسیار مهیب بوده است و انصافاً در بعضی مناطق  ساختمان ها مقاومت خوبی  داشته اند. 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: