به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، به نقل از سی ان بی سی، «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: قصد ندارم به ریاست جروم پاول، رییس فدرال رزرو، پایان دهم؛ اما نسبت به سیاست های او دلسرد است.

وی گفت: قصد ندارم که پاول را اخراج کنم، فقط از او دلسرد هستم. ترامپ گفت: کاهش ارزش سهام بورس های آمریکا در نتیجه افزایش نرخ بهره بوده است. بانک مرکزی با اعمال سیاست پولی سخت گیرانه در حال اشتباه کردن است.

پیش از این هم ترامپ افزایش نرخ بهره را مورد انتقاد قرار داده بود؛ اما گفته بود که در تصمیمات فدرال رزرو دخالت نمی کند. البته مشاور اقتصادی کاخ سفید اعلام کرده بود که ترامپ سیاست خود را نسبت به سیاست های فدرال رزرو دارد؛ اما چیزی را به این سازمان مستقل دیکته نمی کند.

بر اساس این گزارش، رییس جمهور آمریکا هفته گذشته به دلیل سقط شاخص بورس های آمریکا سیاست فدرال رزرو را برای تداوم افزایش نرخ بهره به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت که بانک مرکزی ایالات متحده احمق شده است.

در ماه سپتامبر، فدرال رزرو نرخ بهره کوتاه مدت را برای سومین بار در سال جاری میلادی افزایش داد تا تورم آمریکا را کنترل کند و کمیته بازار آزاد فدرال اعلام کرد که قصد دارد دو مرتبه دیگر نرخ بهره را در سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش دهد.