به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت، «ساسان کاظمی‎نژاد»، مدیر بهینه‎سازی بخش حمل‎ونقل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت، اظهار کرد: بعد از امضای قراردادهای طرح توسعه مترو تهران و ۸ کلانشهر که یکم آبان ماه امسال با حضور وزیر نفت انجام شد، قراردادهای مربوط میان سرمایه‎گذار عامل صرفه‎جویی و شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت در شهر تهران در حال نهایی شدن است.

وی با اشاره به اینکه برآوردها نشان می‎دهد هر واگن مترو روزانه امکان جابه‌جایی بیش از ۳ هزار مسافر را دارد، افزود: با احتساب این تعداد مسافر، بسیاری از مسافران از خیابان‎ها به مترو منتقل می‌شوند و این موضوع می‎تواند تاثیر قابل توجهی بر کاهش ترافیک پایتخت داشته باشد.

وی با بیان اینکه قراردادهای مربوط به طرح توسعه مترو کلانشهرهای اصفهان، تبریز، شیراز و مشهد نیز در مراحل نهایی شدن است و به‌زودی فعال خواهد شد، افزود: توسعه مترو در سایر کلانشهرها از سال ۹۸ به بعد انجام می‎شود.

کاظمی‎نژاد در ادامه به استفاده از فضای متروها و ایستگاه‎های مترو برای فرهنگ‎سازی اشاره کرد و گفت: بر اساس قراردادهای طرح توسعه حمل‎ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلانشهر مقرر شد بخشی از فضای محیطی ایستگاه‎ها و واگن‎های مترو در سراسر کشور به موضوع فرهنگ‌سازی در خصوص بهینه کردن مصرف انرژی اختصاص یابد.

وی افزود: با اجرای این طرح، ۲ هزار دستگاه واگن جدید (هزار دستگاه در تهران و هزار دستگاه در کلانشهرها) در سال‎های ۱۳۹۶ الی ۱۴۰۰ به ناوگان مترو تهران و کلانشهرها اضافه خواهد شد.