به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، «حسن منتظر  تربتی»، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، در نشست خبری گفت: اولین تولید گاز را در سال ۴۹ داشتیم. بخش عمده گاز در آن زمان به شوروی صادر می شد.

وی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی صادرات به شوروی قطع شد و تولیدات ما در ۱۰ سال اول یعنی تا سال ۶۸ حدود ۳۵ میلیون متر مکعب در روز بود که در ۱۰ سال دوم هم تغییر خاصی نداشتیم. اما در دوره ۱۰ سال سوم پیشرفت های خوبی در این حوزه داشتیم.

تربتی ادامه داد: پس از انقلاب رتبه ما در دنیا به جایگاه اول و دوم رسید و ایران و روسیه به عنوان اولین دارندگان گاز در دنیا شناخته شدند. ما گاز را جایگزین نفت کردیم و رشد گاز در آن ایام افزایش و از سال ۶۸تا ۷۸ تولیدات در پالایشگاه ها افزایش یافت.

مدیر عامل شرکت ملی گاز تصریح کرد: از سال ۶۸تا ۷۸ تولیدات را از عسلویه وارد مدار کردیم و ارزش گاز بیشتر شد و عملا گاز جایگزین نفت در داخل شد. در این ۱۰ سال رشد تولید ۱۷۰ میلیون متر مکعب در روز شد و سال های طلایی گاز، از سال ۷۸ به بعد شروع شد.

تربتی عنوان کرد: از سال ۸۲ رشد صنعت گاز در کشور بیشتر شد و از دهه سوم به بعد از انقلاب یا همان سال ۸۰ به بعد توسعه گاز رسانی در کشور داشتیم. در حال حاضر ۱۱۳۹ شهر را گاز رسانی کردیم و ۲۷هزار روستا گازرسانی شده و ۹۷درصد جمعیت شهری و ۸۲ درصد جمعیت روستایی از نعمت گاز برخوردارند.

وی گفت: ۹۳.۶ درصد مردم کشور از نعمت گاز بهره مند هستند و موضوع گازرسانی به روستاها، طی سال های آینده با شتاب بیشتری دنبال می شود.

وی بیان کرد: گاز، انقلابی ترین صنعت بعد از انقلاب اسلامی است. پس از انقلاب گاز به همه شهرها و روستاها رسید و بخش عمده صنعت گاز در داخل کشور تامین می‌شود.

تربتی اظهار کرد: واحد تولید ماده بودارکننده گاز در عسلویه آماده بهره برداری است و به زودی با حضور ریاست محترم جمهور افتتاح می شود که پس از فرانسه و روسیه سومین کشور تولیدکننده این ماده خواهیم شد.

وی در خصوص گاز رسانی به پاکستان گفت: آمادگی صادرات به پاکستان را داریم و زیرساخت های لازم نیز مهیاست. اما در داخل پاکستان، باید دولت پاکستان تصمیم گیرد که می خواهد از ایران گاز وارد کند یا نه. امیدوارم بخش خصوصی در پاکستان موضوع خط لوله انتقال گاز را جدی بگیرد. با توجه به شبکه ای که در داخل کشور داریم مسیر ایران برای انتقال گاز، امن تر و اقتصادی تر است.

وی افزود: سیاست فعلی ما بر این مبناست که خطوط به پاکستان متصل شود. در خصوص عراق نیز زیرساخت ها در دو نقطه بغداد و بصره آماده شده است و صادرات طبق قرارداد جریان دارد.

وی ادامه داد: در زاهدان باید ۱۳۵۰ کیلومتر شبکه داخل شهری احداث شود که ۴۷۰ کیلومتر احداث و ۴۰۰ کیلومتر هم در دست احداث است. ۲ قرارداد ۲۵۰ کیلومتری هم در دست مناقصه داریم و با این وضعیت همه شهر تحت پوشش گاز قرار می گیرد.

تربتی با تاکید بر اینکه برنامه ای برای افزایش قیمت گاز در داخل برای سال آینده نداریم، افزود: در تلاش هستیم تا تولیدات سال آینده به ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز برسد. شبکه گاز کشور از شرایط خوبی برخوردار است و طی روزهای گذشته خط لوله دوم کاشمر را به بهره برداری می رسانیم.

وی گفت: مطالبات از عراق را به یورو دریافت کردیم اما در آینده بانک مرکزی ایران و عراق تصمیم خواهند گرفت که به چه شکلی مبالغ را دریافت کنیم. هر روشی که بانک مرکزی اتخاذ کند، عمل می‌کنیم.

وی با بیان اینکه به گاز ترکمنستان وابسته نیستیم و مشکلی از بابت تامین گاز شمال کشور نداریم اما  با این حال توسعه گاز ترکمنستان می تواند مفید باشد، افزود: تا پایان قرارداد با ترکیه فاصله زیادی داریم و الان برای تصمیم گیری زود است. مسیر ترکیه به اروپا مسیر خوبی برای صادرات خواهد بود و هر دو کشور طالب خواهیم بود که قرارداد ادامه داشته باشد.

تربتی افزود: در تلاشیم تولید گاز را به ۸۰۰ میلیون مترمکعب برسانیم که معادل۵ میلیون بشکه نفت می شود.