به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، استان هرمزگان نام یکی از استان‌های جنوبی ایران است. که در شمال تنگه هرمز قرار گرفته‌است. استان هرمزگان در حدفاصل بین مختصات جغرافیایی ۲۵ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۲۸ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی و ۵۳ درجه و ۴۱ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۱۵دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده‌ است. این استان حدود ۶۸هزار کیلومتر مربع (کمابیش اندازه کشور گرجستان) مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور است.

هرمزگان از جهت شمال و شمال شرقی با استان کرمان، غرب و شمال غربی با استان‌های فارس و بوشهر از شرق با سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آب‌های گرم خلیج‌فارس و دریای عمان در نواری به طول تقریبی ۹۰۰ کیلومتر دربرگرفته‌است. استان هرمزگان تا سال ۱۳۱۶ جزئی از ایالت بنادر و جزایر خلیج‌فارس به مرکزیت بوشهر بوده‌است. در آبان سال ۱۳۱۶ براساس قانون تقسیمات کشوری ابتدا کشور ایران به شش استان شامل استان‌های شمال‌غرب، غرب، شمال، شمال‌شرق، جنوب و مکران تقسیم شد. بندرعباس که آن زمان عباسی نامیده می‌شد بخشی از استان جنوب بود. در ادامه میوه های گرمسیری هرمزگان را به شما معرفی خواهیم کرد.

موز یکی از این میوه هاست

موز یکی از میوه های گرمسیری هرمزگان است که هر روز خواص جدیدی ازش کشف می شود، این میوه بومی جنوب شرق آسیا و شبه جزایر مالزی و استرالیا است. در ادامه به بخشی از خواص موز اشاره خواهیم کرد.

کمک به درمان اسهال

موز به درمان اسهال از طریق جایگزینی الکترولیت ها کمک می کند. از آنجا که موز غنی از پتاسیم است، می تواند جایگزین پتاسیم از دست رفته بدن شود شما میتوانید با خوردن یک موز پتاسیم از دست رفته را جایگزین کنید

بهبود دستگاه گوارشی

فیبر موجود در موز موجب بازگشت عملکرد طبیعی روده می شود. عضلات روده در یک الگوی موج مانند (پروتئینی به نام پرستالیس) قرار دارند که پتاسیم موز می تواند این حرکات و استحکام غضلات را مستحکم تر کند

تنظیم قند خون

موز غنی از فیبرهای نامحلول و محلول هستند که جذب چربی ها و کربوهیدرات ها را کاهش می دهد و میزان قند خون شما را در محدوده سالم نگه می دارد

ویتامینB6 در موز باعث کاهش استرس می شود که می تواند به مدیریت دیابت کمک کند. یک مطالعه نشان می دهد که مصرف روزانه موز می تواند به میزان قابل توجهی میزان قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 را بهبود بخشد.

انبه یکی از این میوه هاست

انبه از خانواده میوه‌های آلویی است، گیاهی خوراکی که قسمت گوشتی خارجی آن قشایی است که دانه را در بر گرفته است. انواع زیتون‌، خرما و نارگیل از اعضای همین خانواده محسوب می‌شوند. در ادامه از خواص انبه برایتان خواهیم گفت. انبه یکی از میوه های گرمسیری هرمزگان است.

انبه‌ها از متداول‌ترین میوه‌های مصرفی در سرتاسر جهان هستند. برخی از خواص مصرف انبه در حفظ سلامت عبارتند از کاهش خطر اختلالات نابینایی مرتبط با شبکیه چشم، کاهش خطر ابتلا به سرطان روده، بهبود در هضم غذا و حفظ سلامت استخوان‌ها و حتی انبه فوایدی برای پوست و مو دارد.

پیشگیری از آسم

خطر پیشرفت آسم در افرادی که مقدار فراوانی از مواد مغذی ویژه‌ای مصرف می‌کنند بسیار پایین است. یکی از این مواد مغذی بتاکاروتین است که در انبه، پاپایا، زردآلو، بروکلی، طالبی، کدو حلوایی و هویجیافت می‌شود.

رفع سرطان

بر اساس مطالعات انجام شده در موسسه بهداشت عمومی تغذیه در دانشگاه هاروارد، برنامه غذایی سرشار از بتاکاروتین، نقش یک مدافع را در برابر ابتلا به سرطان پروستات ایفا می‌کند و همچنین در مطالعات انجام شده در ژاپن به اثبات رسید که مصرف بتاکاروتین نتایج معکوسی را در پیشرفت سرطان روده حاصل می‌کند.

محققان امیدوارند که با انجام یک آزمایش بالینی جزئی بر روی افرادی که به طور فزاینده‌ای با التهابات داخلی مواجهند و خطر ابتلا به سرطان در آنها بالاست، اثبات کنند که انبه در پیشگیری و درمان سرطان تاثیرات مثبتی دارد.

سلامت استخوان‌ها

جذب ویتامینK ناکافی خطر شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد. جذب ویتامینK به میزان کافی با مصرف به موقع میوه‌ها و سبزیجات تامین می‌شود و برای بهبود جذب کلسیم بدن که برای سلامت کامل استخوان‌ها ضروریست، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

خرما یکی از این میوه هاست

برای هزاران سال، میوه خرما غذای اصلی کشورهای خاورمیانه و هندوستان بوده است ؛ کشت خرما در روزهای مدرن امروزه که در غرب پاکستان انجام می شود، به 7000 سال قبل از میلاد برمی گردد. خواص خرما برای همگان آشکار است. خرما یکی از میوه های گرمسیری هرمزگان است.

بهبود سلامت قلب

فقط تعداد کمی خرما را در روز برای بهبود سلامت قلب خود بخورید ؛ آنتی اکسیدان ها در خرماها باعث جلوگیری از آترواسکلروز می شوند که اساسا باعث سخت شدن شریان ها و ایجاد لخته می شود این آنتی اکسیدان ها حذف کلسترول را از سلول های عروقی تحریک می کنند. خرما نیز شامل ایزوفلاون است که شناخته شده برای کاهش خطر بیماری قلبی عروقی می باشد.

کمک به تنظیم کلسترول

یکی از مزایای موثر خرماست. مصرف خرما حتی برای افراد سالم می تواند بر میزان کلسترول و استرس اکسیداتیو تاثیر مثبتی داشته باشد. خرما حاوی کلسترول نیست . غنی از آهن و فیبر بیشتری نسبت به موز هستند.