به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا؛ سال گذشته تولیدکنندگان جوجه فقط در تولید جوجه، 700 میلیارد تومان زیان دادند و وزارت کشاورزی و بازرگانی کک‌شان هم نگزید، چرا که اگر معاون امور دام و قبادی، معاون وزیر بازرگانی ماهی 200 میلیون ریال درآمد دارند، حاضر نیستند آن میزی که بلد نیستند روی آن کار کنند، را ترک کنند.

نقل قول بالا بخشی از صحبت‌های «مصطفی سیدمصطفوی»، دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه، است. در این گفتگو که مشروح آن در گزارش «زنده‌کشی جوجه‌های «یک روزه» زیر چرخ‌دنده‌های عدم حمایت از تولیدکنندگان داخلی!» در همین خبرگزاری آمده است، مصطفوی اظهار می‌دارد که به دلیل تولید مازاد جوجه یک روزه و عدم حمایت دولت و بسته شدن درب‌های صادرات، چاره‌ای جز زنده‌کشی جوجه‌ها وجود ندارد. بنا به گفته‌های وی از زمانی که مسئولیت کنترل بازار از وزارت کشاورزی به وزارت صمت محول شده، صادرات جوجه یک روزه ممنوع شده است. وی ضمن انتقاد از عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان گفت که حتی حاضر است مکاتبات عباس قبادی (معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت) و مهرفرد (علی‌اکبر مهرفرد، معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی) را در اختیار ما بگذارد تا بتوانیم دیدی درست در خصوص اقدامات آنها در جهت عدم حمایت از تولیدکنندگان این عرصه به دست بیاوریم.

وی همچینین اشاره کرد دولت دستور افزایش تولید را به آنها صادر کرده و حال که تولید افزایش پیدا کرده است و برای مازاد تولید مشتری پیدا نمی‌شود، دولت نیز از وظیفه قانونی خود شانه خالی کرده و مازاد تولید آنها را خریداری نمی‌کند یا خسارات آنها را نمی‌پردازد.

در این باره با «عباس قبادی»، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفتگو کردیم. وی ضمن رد سخنان دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه، بیان کرد که مسئولیت نظارت و حمایت از تولیدکنندگان جوجه‌های یک روزه بر عهده وزارت صمت نیست و ممنوعیت صادرات جوجه یک روزه را تکذیب کرد. وی عکس نامه رضا رحمانی، وزیر صمت، خطاب به رئیس گمرک را نیز در اختیار ما قرار داد که بر اساس فحوای این نامه صادرات این حوزه از خرداد ماه با دستور وزیر، آزاد اعلام شده است.

photo_2019-09-03_13-58-04

***

 

1397082414134939402463

درباره صادرات، شخص وزیر به رئیس گمرک نامه می‌زند

«عباس قبادی»، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص صادرات جوجه یک روزه و تصمیم‌گیری‌ها در حوزه صادرات مرغ  و جوجه به خبرنگار برنا گفت: صادرات جوجه یک روزه از خردادماه آزاد است.

قبادی در خصوص مکاتباتش با مهرفرد مبنی بر ممنوعیت صادرات مرغ و جوجه، توضیح داد: با حرف من و مهرفرد صادرات و واردات آزاد نمی‌شود. درباره صادرات، شخص وزیر به گمرک، یعنی میراشرفی نامه می‌زند، حتی نمی‌تواند درباره این موضوع به معاونش نامه بزند.

کارها با دستورات مافوق انجام می‌شود

وی افزود: ممکن است در مکاتبات، مباحثه‌ای صورت بگیرد، اما کارها با دستورات مافوق انجام می‌شود. صادرات تخم‌مرغ نطفه‌دار، خود تخم مرغ و جوجه 1 روزه، طبق نوشته وزیر صمت به میراشرفی آزاد است؛ ما رونوشت را به حجتی هم داده‌ایم اما ممکن است میان من و معاون مربوطه، دعوا و جدل شود و در مکاتبات من از ایشان بپرسم اگر کشور نیاز دارد، چرا صادرات باید انجام شود؟

ما در وزارت صمت تقاضای مرغ کرده‌ایم نه جوجه

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت با تاکید بر اینکه وزارت صمت به مرغ نیاز دارد نه جوجه، بیان کرد: ما در وزارت صمت تقاضای مرغ کرده‌ایم و گفته‌ایم جوجه‌ریزی باید 125 میلیون قطعه شود. مرغداری زیر نظر وزارت جهاد است، زیر نظر ما نیست. ما از بازار تقاضای مرغ کردیم نه جوجه یک روزه.

قبادی با بیان اینکه وزارت جهاد باید در این مورد پاسخگو باشد، گفت: من در وزارت صمت هستم، این مورد را باید وزارت جهاد کشاورزی پیگیری کند. ما به مرغ نیاز داریم نه جوجه یک روزه. تولید مرغ از مرغداری تا کشتارگاه مربوط به وزارت جهاد است، حتی مرغ بعد از تولید اگر آنفولانزا هم بگیرد، ما مسئول نیستم. وقتی سر مرغ را در کشتارگاه بریدند، از اینجا به بعد مسئولیتش با ما است. اگر مرغ کشتار و در بازار عرضه شد و قیمتش بالا یا پائین رفت، ما مقصرم. باید دستور بدهیم این مرغ مازاد را بخرند.

جوجه یک روزه به عراق صادر می‌شود

معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت برای اثبات ممنوع نبودن صادرات جوجه یک روزه، اظهار کرد: همین دیروز صادرات جوجه یک روزه صورت گرفته است. ولی تا چند وقت پیش دامپزشکی ما به بحث بیماری‌ و آنفولانزای مرغ‌ها ایراد می‌گرفته و همین موضوع به عراق بهانه داده است و عراقی‌ها به واردات مرغ عوارض بسته‌اند.

هر نوشته‌ای بخواهند من به آنها می‌دهم که صادرات را انجام بدهند

وی با اعلام موافقت برای صادرات گفت: الان جوجه یک روزه به عراق صادر می‌شود، صادرات آزاد است و کسی مانعش نیست. هر نوشته‌ای از من بخواهند به آنها می‌دهم که صادرات را انجام بدهند. به همین آقا بگویید نامه‌ای به من بنویسد و بگوید قصد صادرات دارد، من همین الساعه موافقت می‌کنم و با استناد به همین نامه وزیر به هر کجا که بخواهد نامه می‌دهم که صادرات آزاد است.

قبادی با بیان اینکه من نمی‌تواند خلاف نظر وزیر حرفی بزند، بیان کرد: دوستان جهاد و سازمان توسعه تجارت باید تلاش کنند تا صادرات را تسهیل کنند.

از طرف من وکیل هستید که بگوئید، هر کسی نامه‌ای برای صادرات بخواهد، من آماده هستم

وی در پایان گفت: از طرف من وکیل هستید به هرکسی بگوئید، هر کسی هر نامه‌ای برای صادرات بخواهد، من آماده هستم. ما در بحث صادرات همه جوره در خدمت دوستان‌مان هستیم و هیچ مشکلی هم نداریم.

خبرنگار: مهناز براتی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: