به گزارش برنا از  شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مراسم اختتامیه پنجمین کنگره نفت و نیرو که روز چهارشنبه ١٧ مهرماه در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: سند راهبرد انرژی در دو بند در بحث کارآمد ساختن روش‌ها و ارایه راهبردها، به روشنی بر بحث بهبود کیفیت تأکید کرده و بر ایجاد نهاد رگولاتوری به منظور مرتبط ساختن اجزای مختلف بخش خصوصی و دولتی، اذعان دارد.

وی ادامه داد: سه مأموریت شرکت ملی گاز ایران برای آینده نیز نشان از اجرای همین موارد دارد. این سه مساله عبارتند از: مدیریت تأمین گاز، مدیریت تجدید ساختار صنعت گاز و حضور فعال در فرصت‌های مناسب تجارت جهانی گاز که می‌تواند راه آینده ما را روشن سازد.

تربتی با بیان این که صنعت گاز به عنوان یک صنعت شبکه‌ای، دارای ویژگی "انحصار" است، گفت: صنعت گاز به عنوان یک صنعت شبکه‌ای دارای ویژگی‌های انحصاری است. زمان طولانی ساخت و حجم بالای سرمایه‌گذاری سرمایه‌های اختصاصی، زمان طولانی بازگشت سرمایه، تعداد محدود عرضه‌کننده و لزوم هماهنگی بسیار زیاد میان بخش‌های مختلف زنجیره ارزش، ازجمله این ویژگی‌هاست

معاون وزیر نفت در امور گاز تصریح کرد: مدل های پنجگانه  کسب و کار متداول در صنایع گاز کشور نشان از آن دارد که هر کشور بر اساس یک الگوی خاص کار می کند. مدل مطلوب کسب و کار  صنعت گاز این است که تولید کنندگان مستقلی وجود داشته باشند و به این ترتیب، تولید و پالایش در یک زنجیره قرار بگیرند.

تربتی ادامه داد: در بخش مصرف نیز قاعدتاً باید با خرده‌فروش‌هایی سرو کار داشته باشیم که گاز را به مشتریان داخلی و خارجی برسانند؛ اما بحث شبکه انتقال و زیرساخت‌های آن، از آن دست مقوله‌هایی هستند که هیچ‌گاه نمی توانند از حالت انحصار خارج شوند.

به گفته این مقام مسئول، در آینده اگر بخواهیم این مدل را پیاده کنیم موضوع انتقال، انحصاری خواهد بود و رگولاتور صنعت گاز باید رابطه بین تولید، انتقال و توزیع را تنظیم کند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر جایگاه مهم رگولاتوری در فرآیند بازنگری در ساختار اظهار کرد: شرکتی‌سازی و تجاری‌سازی، تنظیم مقررات، معرفی و توسعه رقابت، آزادسازی و سرانجام خصوصی‌سازی، مهم‌ترین مراحل تحقق این جایگاه هستند؛ هرچند که من همیشه بر این باورم که ما نباید در ابتدا به سراغ خصوصی سازی برویم، بلکه باید فرآیند آن را کامل طی کرده و سپس به سراغ خصوصی‌سازی برویم .

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر نهاد تنظیم مقررات به موقع ایجاد نشود، مشکل ساز خواهد بود. وظایف رگولاتوری، حمایت هم از مصرف‌کننده و هم سرمایه‌گذار است که این کار را از طریق حذف رانت، حمایت از عرضه و تقاضا و ایجاد درآمد کافی منصفانه بین تولیدکننده و مصرف‌کننده، انجام خواهد داد.

تربتی در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: شورای رقابت در ایران در زمینه هایی که مصداق انحصار بوده و نیازمند نهاد رگولاتوری است، باید اقدام کند و بودجه این نهاد نیز از عوارض دریافتی در زنجیره تأمین می‌شود و به دولت وابسته نیست.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به خرید و فرآورش بخشی از گازهای همراه نفت توسط بخش خصوصی، گفت: این اتفاق باعث شده تا بازار نفت ایران به سمت رقابتی شدن حرکت کند.

این مقام مسئول گفت: این کار باعث شده تا بازار گاز تا حدی رقابتی شود و ضرورت آن در عملیات جاری نیز دیده می شود، بنابرابن لازم است نهاد رگولاتوری شکل بگیرد تا تمامی این موارد، بر اساس یک نظم خاصی صورت گیرد.

تربتی در خاتمه با ارایه پیشنهادی، به این مضمون: «باشگاه نفت و نیرو در راستای قانون و با استفاده از ظرفیت‌های موجود نخبگان حوزه انرژی، اقدام به رایزنی با شورای رقابت و همکاری در تدوین پیش‌نویس تأسیس نهاد تنظیم‌گر صنعت گاز کند»، به سخنان خود پایان داد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: