رضا اردکانیان سه‌شنبه۱۴ آبان در حاشیه مراسم بهره برداری از نیروگاه برق آبی سردشت که با حضور رئیس مجلس انجام شد، در پاسخ به سوال خبرنگار برنا مبنی بر اینکه نگاه وزارت نیرو به مبحث توسعه توریسم آبی چگونه است؟ اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌ای با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص توسعه توریسم آبی امضا شده است.

 وی افزود: خرداد ماه سال گذشته در سفر رئیس جمهور به استان آذربایجان غربی دستور داده شد که وزارت نیرو پروژه توسعه توریسم را در حاشیه سدها آغاز کند تا بتوانیم سایت سدهای مخزنی را در نقاطی که امکان داشته باشد به روی مردم باز کنیم و سرمایه‌گذاران نیز بتوانند از این امکانات برای ایجاد فرصت‌های شغلی استفاده کنند. در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری امضا شد.

اردکانیان با بیان اینکه ما در مورد توسعه گردشگری در حاشیه‌ سدها ملاحظات جدی داریم گفت: سدها تامین کننده آب شرب مردم هستند بنابراین دریاچه سدها حریمی کیفی دارند و باید مراقبت صورت گیرد که اتفاقات و فعل و انفعالاتی برای کیفیت آب شرب رخ ندهد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌ای برای توسعه گردشگری تهیه شده و به همه مسئولین آب و برق منطقه‌ای و آب و فاضلاب ابلاغ شده و در دستور کار قرار گرفته است و اولین پروژه امروز به نتیجه رسیده که پاکات آن باز می‌شود. امیدواریم فعالیت‌های اجرایی به گونه‌ای باشد که مردم منطقه و کشور همسایه در تابستان بتوانند از امکانات گردشگری استفاده کرده ضمن اینکه نقش موثری نیز در ایجاد اشتغال منطقه دارد.

اردکانیان همچنین  با اشاره به طرح احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: این طرح یکی از طرح‌های پویش الف ب ایران است و هرچه تعهد کردیم انجام می‌دهیم.

وی در پاسخ به این‌که گفته میشود احیای این دریاچه به دلیل تحریم‌ها و عدم واردات تجهیزات به تاخیر افتاده است، عنوان کرد: ممکن است در برخی موارد تجهیزاتی باشد که وارد کردن آن‌ها به دلیل تحریم با اختلال مواجه شود. اما همیشه راه خود را باز می‌کند، به طور کلی مشکلی از لحاظ تامین تجهیزات نداریم.

وزیر نیرو درمورد صادرات انرژی نیز توضیح داد: هیچ نیروگاهی را از شبکه سراسری برق برای هدف خاصی خارج نمی‌کنیم. ما به همسایه ها در این زمینه تعهد داریم و انرژی مازاد خود را صادر می‌کنیم.