به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، نیکوکاری و به طور کلی اعمال خیر، به صورت یک سنت اخلاقی، دارای جایگاه والایی در کل جهان می‌باشد. این مفهوم، نشان‎دهنده نوع‌دوستی، عشق، انسانیت و ترویج فرهنگ کمک به دیگران است که از ارزش بالایی چه از نظر فردی و چه از نظر اجتماعی، برخوردار است. از این‌رو در جای جای این کره خاکی موسسات خیریه بنا نهاده شده‌اند تا با فراهم آوردن شرایط زندگی بهتر برای نیازمندان، کمکی به پیشرفت اهداف خیرخواهانه در زمینه‌های مذهبی، تحصیلی، آموزشی و یا ورزشی کنند.

اهمیت تحصیل

یکی از مهم‌ترین ارکان پیشرفت یک جامعه، ریشه در تحصیل فرزندان آن جامعه دارد. تحصیلات عالی و به طور کلی تحصیلات، نقش به‌سزایی در توسعه ملی و پیشرفت علم هر کشوری دارد. از این‌رو می‌توان گفت که اهمیت برخورداری از شرایط تحصیل برای کودکان، اجتناب‌ناپذیر است. بر اساس ماده26 اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده 28 پیمان‌نامه حقوق کودک سازمان ملل متحد، هر شخصی حق دارد که از آموزش و پرورش بهره‌مند شود. آموزشِ با کیفیت، به کودکان کمک می‎کند تا از پتانسیل‌های خود به صورت کامل، استفاده کنند. مؤسسات خیریه مختلف در همین راستا تلاش می‌کنند که کودکان، با برخورداری از شرایط تحصیلی، به شکوفایی و تقویت استعدادهای خود بپردازند.

معرفی خیریه مدرسه سازی برین

بنیاد نیکوکاری برین شمیرانات (صالح)  یکی از مؤسسات خیریه‌ای است که با هدف اصلی مدرسه‌سازی، در سال ۱۳۹۰ زیر نظر سازمان بهزیستی تهران فعالیت خود را در راستای حمایت از آموزش و تحصیل کودکان و نوجوانان بدسرپرست و بی‌سرپرست آغاز کرد.  در این برهه کوتاه نزدیک به ده ساله، بنیاد برین در امور خیر بسیار زیادی به طور مستقیم و غیرمستقیم نقش داشته است. این بنیاد در طی 8 سال گذشته، بیش از 1000 دانش‌آموز از مقطع ابتدایی تا دانشگاه را تحت پوشش خود قرار داده است و در ساخت و بهره‌برداری از 20 مدرسه، به صورت مستقیم، نقش داشته است.

اهداف بنیاد برین

بنیاد برین برای ارتقاء و حمایت از آموزش کودکان و نوجوانان ایرانی تأسیس شده است. از جمله اهداف کلی این بنیاد خیریه می‌توان به 7 مورد زیر اشاره کرد:

1-تلاش برای بازسازی هویت و عزت نفس حقیقی کودکان نیازمند

2-جایگزینی توجه به عزت نفس به جای ترحم

3-تغییر نگرش کودکان از کلیت زندگی‌کردن به اینکه چگونه باید زندگی کرد

4-پرورش و شکوفایی استعدادهای کودکان

5-ساخت و بازسازی فضاهای آموزشی در مناطقی که کمتر توسعه یافته‌اند

6-کمک مالی به خانواده‌های کم بضاعت

7-حمایت از بانوان سرپرست خانوار

 و در راستای تحقق همین اهداف، بنیاد خیریه برین در سه حوزۀ اصلی به فعالیت خود ادامه می‎دهد. این سه حوزه عبارتند از:

  1. آموزش
  2. مدرسه‌سازی
  3. حمایت تحصیلی

آموزش:

فعالیت در این حوزه، به طور اساسی با هدف ارتقای سلامت جسمانی و روانیِ همۀ اعضای خانواده‌هایی است که تحت حمایت بنیاد خیریه برین قرار می‌گیرند. این فعالیت‌ها در طی سه مرحلۀ تشخیص، مشاوره و آموزش به این خانواده‌ها کمک می‌کند. گروه هدف این فعالیت‌ها، محصلین و دانشجویان نیازمند و مادران سرپرست خانواده می‌باشد.

به صورت کلی در ابتدا با ارزیابی و تشخیص بهداشت روان اعضا، میزان سلامت روانی آنها مشخص می‌شود و سپس با تعیین نوع مشاوره که به صورت فردی یا گروهی است، مباحثی که مددجویان با آنها درگیر هستند، بیان و در صورت امکان، حل می‌شود. همچنین به منظور ارتقای دانش مددجویان، کارگاه‌های آموزشی مختلفی برای آن‌ها برگزار می‌شود که هم از نظر جسمانی و هم از لحاظ روانی، برای آن‌ها بسیار مفید می‌باشد.

مدرسه سازی:

از آنجایی که با ساخت مدرسه برای کودکان، امکان تحصیل برای آنان فراهم خواهد شد و با فراهم‎سازی این امکان، شانس ترقی و پیشرفت برای کشور به‌وجود خواهد آمد،  بنیاد برین با عنایت به جملۀ «امروز برایم مدرسه بساز، فردا ایران را آباد خواهم کرد» و عمل به آن، از سال ۱۳۹۰ تا به امروز در ساخت و بهره‎برداری ۴۶ مدرسه در مناطقی با توسعه‌یافتگی کم، نقش پررنگی داشته است. این بنیاد خیریه در حال حاظر نیز، با کمک خیرین مدرسه ساز، در حال ساخت ۹ مدرسۀ جدید در روستاهای لرستان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری است.

حمایت تحصیلی:

گروه آموزشی بنیاد خیریه برین، در راستای خود اشتغالی و توانمندسازی خانواده‌های تحت پوشش خود، فعالیت‌های گسترده‌ای را دارا است. از جمله زمینه‌های فعالیتی این گروه، می‌توان به سنجش و پرورش هوش و استعداد محصلان، برگزاری آزمون‌های هوش و استعداد و اعلام نتایج به مراجعان، ارائه پیشنهاد برای کلاس‌های تقویتی بر اساس استعداد و بررسی وضعیت تحصیلی اشاره کرد.‍

تمام فعالیت‌ها و تلاش‌های این بنیاد خیریه، به منظور فراهم‌آوردن رفاه و آسایش بیشتر با هدف ساختن جامعه‌ای بهتر است و در راستای این هدف، از اقدام به مشارکت در هرگونه فعالیتی که باعث فراهم‌آوردن آسایش و شادی هموطنان می‎شود، دریغ نخواهد کرد.

شما نیز می‌توانید در صورت تمایل، در این اقدامات خیرخواهانه، با بنیاد برین همراه باشید؛ برای این‌کار کافی است تنها به صفحۀ حمایت مراجعه نموده و از راه‌های مختلف همکاری با این خیریه مطلع شوید.