به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، برای نصب هر فلنج در ابتدا به هر لوله یک فلنج جوش داده میشود سپس سطح فلنج ها برروی یکدیگر قرار گرفته میشود و با کمک پیچ و مهره آنها را به یکدیگر وصل می کنند. برای محافظت از نشتی سیالات با استفاده از واشر یا گسکت آب بندی میشوند. شرکت کارا پرنیان شرق بهترین قیمت لوله مانیسمان و نیز تجهیزات پتروشیمی و نفتی مانند لوله های فولادی، شیرآلات صنعتی همچون شیر دروازه ای ، شیرکنترلی و ... به فروش می رساند.

کاربرد فلنج ها

فلنج ها کاربردهای زیادی دارند یکی از آنها قابلیت جداسازی است. در روش اتصال جوش دادن دو قطعه یا دو لوله همانند لوله مانیسمان یا لوله های درزدار مانند لوله اسپیرال برای جداسازی مجدد نیاز به برشکاری و جوش دوباره است اما با استفاده از فلنج ها میتوان با باز و بسته کردن پیچ و مهره ها قطعات یا لوله ها را از هم جدا کرد

تغییر قطر و مسیر لوله ها در فشار کم و بالایکی دیگر از کاربردهای فلنج است.

رده بندی فلنج ها

باتوجه به نوع کاربرد، جنس، و فشاری که در مسیر اتصالات بر فلنج ها وارد میشود به سه کلاس و رده بندی تقسیم می شوند.

استاندارد ANSI B16.34

در این رده بندی فلنج های فولادی و آلیاژی به کلاس های 150،300،400،600،900،1500،2500 تقسیم میشوند. این اعداد بیانگر حداکثر فشار مجاز وارد شده به فلنج ها در حداکثر دما است.

استاندارد ISO

در این استاندارد فشار قابل تحمل برای فلنج های فولادی و آلیاژی بانماد PN مشخص میشود. PN بیانگر فشار اسمی فلنج بر حسب Bar است.

استاندارد API | 6A-6B-6BX

براساس این استاندارد فلنج ها دارای تحمل فشاربیشتری نسبت به استانداردANSI هستند و به کلاس های 10000،15000،20000،30000،50000 تقسیم میشوند.

مواد سازنده فلنج ها

در ساخت فلنج ها کلیه مواد مورد استفاده به شرح زیر است :

  • فولاد آلیاژی و فولاد ضد زنگ آهنگری شده کد ASME 182A
  • فولاد آلیاژی آهنگری شده برای سرویس هایی با دما پایین- کد ASME 350A
  • فولاد کربن آهنگری شده با کد ASME 105B
  • فولاد کربن آهنگری شده برای اهداف عمومی- کد ASME 181A

انواع فلنج (Flange)

برای اتصالات در صنایع مختلف انواع متفاوتی از فلنج ها وجود دارد که به معرفی آنها و کاربردشان خواهیم پرداخت  برای انتخاب و خرید بهترین نوع فلنج شما میتوانید از شرکت کارا پرنیان شرق مشاوره دریافت کنید.

فلنج ساده Flange Face

این فلنج ها همانطور که از نامشان مشخص است دارای سطحی صاف، بدون شیار، مقطع هستند. از آنها در اتصالات با فشار کم و دماهای پایین استفاده میشوند. از آلیاژهای آهن،چدن، استیل و در برخی موارد پلی اتیلن بری تولید لوله های پلی اتیلن ساخته میشوند. از نظر قیمتی ارزانترین نوع فلنج موجود در بازار هستند.

فلنج کور Blind Flange

فلنج های کور معمولا بدون سوراخ هستند و برای مسدود کردن بخش انتهای لوله دهانه منابع پرفشار و یا شیرآلات به کار می روند. اغلب در سایزهای بزرگ استفاده میشوند، این فلنج ها برای استفاده در فشارهای بالا مناسب بوده و پرتنش پذیرترین فلنج از انواع فلنجها هستند.

فلنج نر و ماده Flange Male& Female

این نوع فلنج ها به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل میشوند به صورتیکه یکی از آنها دارای سطح برآمده بوده و دیگری سطح فرورفته دارد. ارتفاع سطح برآمده در فلنج نر 6.4 میلیمتر و عمق فرورفتگی در فلنج ماده 5 میلیمتر میباشد.

این نوع فلنج ها یکی از مهمترین و پرکاربردترین ها در بخش پایپینگ، صنعت نفت وگاز، پتروشیمی و آبرسانی هستند.

فلنج گلودار جوشی Welding Neck Flange

مقطع مخروط مانند فلنج های گلودار جوشی شاخصه اصلی و قابل تشخیص آنها است. این مقطع مخروطی شکل به دیواره اتصالات یا لوله جوش داده میشود.

استفاده از این مقطع مخروطی شکل موجب افزایش استحکام، مقاومت در فشارهای بالا، دمای زیر صفر و یا حرارت های زیاد میشود.

فلنج رزوه ای Threaded Flange

قابل اتصال بودن بدون نیاز به عملیات جوشکاری یکی از مهمترین مزیت های فلنج رزوه ای می باشد. فلنج های روزه ای در انواع سایز و اندازه های مختلف وجود دارند اما معمولا در سایزهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.

این فلنج ها معمولا برای اتصال به لوله های نازک و یا کوچک مورد استفاده قرار نمی گیرند. طبق استاندادر ASME B3103 لوله رزوه شده برای سرویس بخار در فشار PSI250 و سرویس آب با فشار PSI100 با دمای بالای 220 درجه فارنهای و لوله با ضخامت رده 80 انتخاب می شوند.

فلنج حلقه مشترک  ( RTJ) (Ring-Type joint)

این نوع فلنجها معمولاً در سرویسهایی با فشار و دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرند و از نظر قیمت نسبتاً گران می باشند.

هر دو قسمت فلنج با یک رینگ از هم جدا شده و مانع برخورد دو صورت فلنج به همدیگر می شود.

این رینگ که در بین دو صفحه فلنج تعبیه شده، پس از اتصال دو فلنج توسط پیچ و مهره تحت فشار قرار گرفته و باعث آب بندی فلنجها می شود. معمولاً در صنعت نفت و گاز از این نوع فلنجها در سیستمهای پرفشار و با دمای بالا استفاده می شوند.

فلنج با سطح برجسته (RF) (RAISED FACE)

در فلنجهای سطح برجسته معمولاً سطح آنها که در مقابل فلنجهای دیگر و بین آنها گسکت قرار گرفته نسبت به سطح فلنج برجسته تر می باشند.

بر طبق استاندارد این ضخامت برجسته در کلاسها ی 150،300، 1.6 میلیمتر و در کلاسهای بالا، 6.4 میلیمتر می باشند.

سطح برجسته به دو صورت صیقلی و شیار دار می باشد. شیارها به صورت حلزونی و یا هم مرکز می باشند و بر اساس استاندارد (mss-sp-6) عمق شیار 0.4 میلیمتر و 0.8 میلیمتر از هم فاصله دارند.

فلنج اسلیپان Slip On Flange

از لحاظ مقاومت فلنج اسلیپان تحت شرایط فشارهای داخلی 3/2 فلنج گلودار جوشی می باشد که در شرایط خاص تا 3/1 کاهش می یابد. اتصال این فلنج با لوله توسط 2 جوش فیلت (از داخل و بیرون به یک اندازه) انجام می شود.

سطح جوشکاری شده به اندازه ضخامت لوله به علاوه 3 میلیمتر اضافه بوده که این فاصله 3میلیمتری باعث جلوگیری از آسیب رساندن به سطح فلنج هنگام جوشکاری می باشد. از نکات منفی فلنج های اسلیپان این است که ابتدا باید لوله ها به فلنج جوش داده شوند و سپس اتصالات.

اتصال و جوشکاری یک زانو و یا تبدیل در ابتدا به فلنج امکان پذیر نیست زیرا اتصالات یک انتهای صاف و مستقیم ندارند و باعث لغزش آن بر سطح فلنج می شوند.

فلنج جوشی ساکت (Socket Weld Flange)

فلنجهای جوشی ساکت دار معمولا برای اتصال در سایزهای کوچک اما با فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرند. نیروی ایستایی فلنجهای جوشی ساکت در مقایسه با فلنجهای اسلیپان یکسان اما مقاومت خستگی این نوع فلنج ها 1.5برابر فلنجهای اسلیپان است.

اتصال با اتصالات و لوله در این نوع فلنجها بر خلاف فلنجهای اسلیپان با یک جوش فیلت و از بیرون انجام می شود.

در مونتاژ اتصالات طبق استاندارد ASME B31011998قبل از جوشکاری می بایست لوله ابتدا وارد محفظه اتصال شود و سپس 1.5 میلیمتر به سمت عقب کشیده شود و هدف از ایجاد فاصله کاهش تنش ها هنگام جوشکاری می باشد.

نکته منفی فلنجهای ساکت نیز مانند فلنجهای اسلیپان، اتصال و جوشکاری لوله ها و سپس اتصالات می باشد.

شرکت کارا پرنیان شرق توانایی تامین انواع فلنج را در سایزهای مختلف از 2/1 تا 72 اینچ و از کلاس های 150 تا 2500 با انواع متریال های مختلف از کارخانجات معتبر داخلی و خارجی دارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: