به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، «امیر حسین زمانی‌نیا»، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت در دومین همایش تخصصی معرفی فرصت های سرمایه‌گذاری قشم در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی که صبح امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، در خصوص پیش بینی و چشم‌انداز جهانی بازار انرژی در سال ۲۰۴۰ تا ۲۰۴۵ اظهار کرد: در سال ۲۰۴۰ تقاضا برای نفت و گاز نزول نمی‌کند اما خاورمیانه را در موقعیت خوبی قرار نمی دهد بلکه آمریکا، روسیه، آذربایجان و ترکمنستان در موقعیت ممتاز انرژی و صادرات خواهد بود. 

او افزود: خاورمیانه هنوز بخاطر رشد تقاضای داخلی در صادرات نقش دارد اما نقش برجسته‌ای در صادرات نفت و گاز نخواهد داشت.

این مقام مسئول ضمن تحسین پروژه های تعریف شده برای قشم گفت: با توجه به موقعیت خاورمیانه در سال ۲۰۴۰ به نظر می رسد که این پروژه ها همگون و هوشمندانه است.

زمانی‌نیا در خصوص وضعیت کنونی و چشم انداز اقتصادی مناطق آزاد در سطح جهان گفت: طبق پیش بینی ها موقعیت و نقش مناطق آزاد جهان که به تعداد ۲هزار و ۲۰۰منطقه است رو به رشد و در تجارت بسیار مهم است. از سال ۲۰۱۰ تا الان بیشترین نرخ مصرف انرژی در سال ۲۰۱۸ بوده است.

معاون وزیر نفت ادامه داد: گاز نقش تعیین کننده در رشد مصرف جهانی انرژی داشته و امریکایی ها تا ۲.۲ میلیون بشکه در روز تولید نفت خود را افزایش دادند.

او افزود: برای شرایط مختلف آینده بازار جهانی انرژی در افق ۲۰۴۰ که ۳سناریو متفاوت پیش بینی شده است.

زمانی‌نیا خاطر نشان کرد: هدف ترامپ در خروج از برجام می تواند جایگزین شدن آمریکا بجای ایران در تولید و صادرات نفت و گاز باشد چرا که افزایش تولید و صادرات این کشور این موضوع را اثبات می کند.

او افزود: این افزایش تولید و صادرات نفت و گاز آمریکا، روسیه، ترکمنستان و آذربایجان تهدیدی برای ایران و کل خاور میانه است‌.

زمانی نیا تاکید کرد: رشد و تولید گاز طبیعی قطر از میدان مشترک پارس جنوبی و افزایش صادرات LNG با تمرکز بر بازاز شرق آسیا و همچنین رشد تولید گاز همراه عراق و امکان عدم استمرار صدرات گاز ایران به این کشور از دیگر تهدیدات خاورمیانه در این حوزه است.

خبرنگار: مرضیه صدری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: