به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، « علیرضا اورنگی»، رییس سازمان امور اراضی، گفت: از ۲۵ اسفندماه سال ۹۸ با سیاست تمرکز سامانه ۱۳۱ در ستاد سازمان امور اراضی کشور، کار نظارت و گزارشات مردمی را از طریق ستاد مردمی در خصوص تغییر کاربری ها انجام داده‌ایم.

وی اظهار داشت: ما تلاش کردیم تا پایان سال ۹۸ کلیه فرماندهان یگان‌های حفاظت اراضی کشاورزی در سراسر استان‌ها منصوب شوند که خوشبختانه یگان‌های حفاظت اراضی منصوب شده و ورود یگان حفاظت و سامانه ۱۳۱، یک کار هماهنگ در جهت جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی کشور است.

رییس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: تمام نیروهای ما از ۲۵ اسفندماه سال ۹۸ تا ۱۵ فروردین امسال در استان‌ها و شهرستان‌ها نسبت به تعیین کشیک شبانه‌روزی در سطح مدیریت سازمان‌های جهاد کشاورزی استانی برای مراقبت های لازم حضور دارند که این کار به درستی اجرایی شد.

به گفته وی، گزارش‌ها به صورت ۲۴ ساعت یکبار به سازمان اعلام می شود.

اورنگی با اشاره به اقدامات انجام شده در رابطه با رفع تداخل اراضی ملی و مردمی خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۹۸ حدود ۱۰ میلیون هکتار از اراضی دارای تداخل اجرای مقررات موازی در سراسر کشور را از طریق کمیسیون‌های استانی و کارگروه‌های شهرستانی رسیدگی کردیم که از مجموع این بررسی‌ها، حدود ۵۰۰ هزار هکتار را رفع تداخل کردیم؛ در واقع در اجرای مقررات موازی این اراضی به صورت غیر ملی تشخیص داده شد.

رییس سازمان امور اراضی کشور افزود: این اراضی رسیدگی شده بیش از ۴۳ هزار پرونده را در مراجع قضایی را  کاهش داد.

اورنگی درباره تاسیس گلخانه ها گفت: گلخانه ها طبق قانون ماده چهار تبصره یک مصوب شده در سال ۱۳۸۵ که در سال ۱۳۸۶ مطابق آیین‌نامه مصوب شده از طریق دولت به ما ابلاغ شد، به منظور بهینه سازی محصولات کشاورزی و در راستای فعالیت‌های بخش کشاورزی محسوب می‌شود و تغییر کاربری قلمداد نمی شود اما صدور مجوز باید با موافقت رئیس سازمان امور اراضی کشور انجام شود.

وی افزود: از ابتدای سال ۹۸ در بخشنامه‌ای که ابلاغ شد، با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی، موافقت یکساله توسط جهاد کشاورزی استان‌ها با احتساب میزان مساحتی که اعلام شده، ابلاغ می شود.

به گفته اورنگی، پس از آن سازمان نظام مهندسی کشاورزی پروانه‌ تاسیس را صادر می‌کند که با این موافقتنامه و صدور پروانه تاسیس، کشاورزان می توانند برای اخذ تسهیلات و تاسیس گلخانه اقدام کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: