مژگان رضازاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرگزاری برنا ، افزود : این طرح با هدف پیشگیری از تولد نوزادان معلول به اجرا در آمده که در آن تمام زوجین در شرف ازدواج می توانند با مراجعه به ادارات بهزیستی شهرستان ها و یا پایگاه های غربالگری ژنتیک در سطح استان از خدمات غربالگری بهره مند شوند.

وی ادامه داد: بای انجام این مشاوره ها هزینه ای از زوجین دریافت نمی شود و در بخش هایی که نیازمند هزینه هست نیز دولت به صورت بلاعوض کمک هایی ارائه می دهد.

رضا زاده تاکید کرد: بهترین راه این است که زوجین قبل از ازدواج مشاوره ژنتیک انجام دهند تا در صورت پرخطر بودن از ابتلا به معلولیت های مادرزادی در فرزندان پیشگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: مشاوره ژنتیک برای افراد دارای سابقه بیمای های ژنتیک در خانواده و بستگان ضروری می باشد.

این مسئول گفت:در طرح مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج شجره خانوادگی زوجین و اینکه چه نوع بیماری هایی در این شجره وجود داشته است، مورد سئوال و بررسی قرار می گیرد تا اطلاعاتی درباره اینکه زمینه چه ژن های بیماری زایی ممکن است در بستگان وجود داشته باشد فراهم شود.

وی اضافه کرد: از این طریق می توان با کشف اختلالات در سابقه ژنتیکی فامیلی، کمک های بسیار جدی و مهمی به خانواده ها ارائه کرد.

معاون پیشگیری بهزیستی استان البرز یادآورشد: متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به ادارات بهزیستی شهرستانهای مربوطه - واحد پیشگیری در شش شهرستان این استان مراجعه کنند.

برای اجرای این طرح دراستان البرز هشت پایگاه و پنج مرکز برای ارائه خدمات فعال شده است .