به گزارش خبرگزاری برنا، دکتر حمید کهرام روز سه شنبه در جمع خبرنگاران به مناسبت روز ملی کیفیت با اشاره به اینکه موسسه رازی زمانی که هیچ بیماری در کشور وجود ندارد، مورد سوال قرار نمی گیرد، افزود: این موضوع زمانی که یک بیماری همچون سال گذشته که تب برفکی در سطح جمعیت دامی شیوع یافت بالعکس است و خیلی از افراد موسسه را برای نبود واکسن و حتی کیفیت واکسن مورد سوال قرار می دهند.

وی اظهار داشت: امسال که خوشبختانه هیچ مورد از این بیماری مشاهده نشده هیچکس سراغی از این موسسه نمی گیرد در حالیکه اکنون تولید واکسن تب برفکی در سطح موسسه و شرکت روناک به خوبی انجام شده به طوریکه اکنون در یخچال های شرکت روناک بالغ بر 5 میلیون دز واکسن تب برفکی موجود است.

وی گفت: تاکنون موسسه رازی بیش از 11 میلیون دز واکسن 6pd50 تب برفکی را تحویل دامپزشکی داده است و نگرانی از کمبود این واکسن در سطح بازار وجود ندارد.

کهرام اضافه کرد: سال گذشته مقدار زیادی واکسن تب برفکی غیرهمسو با سویه های موجود در داخل کشور وارد شد ولی امسال واردات به هیچ وجه وجود ندارد و تمام واکسن ها مطابق با سویه های موجود در کشور است.

وی با اشاره به فرا رسیدن روز ملی کیفیت ، افزود: تمام محصولات تولیدی در موسسه رازی در بخش تضمین کیفیت مورد کنترل کیفی قرار می گیرند و حتی تمام مواد اولیه وقتی وارد موسسه می شود در این بخش کنترل می شوند به طوریکه در ابتدا و انتهای تولید نیز این کنترل بر روی تمام محصولات وجود دارد.

رئیس موسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی بیان داشت: بعد از انجام کنترل کیفیت بر روی تمام محصولات، این محصولات اجازه آزادسازی و ورود به بازار را دارند و هیچ محصولی در موسسه امکان آزاد سازی حتی با دستور رئیس موسسه ندارد مگر اینکه تمام آزمایش ها را طی کند.

وی ادامه داد: این آزمایشات حتی در بعضی از مواقع تا 6 ماه به طول می انجامد به طوریکه بعضی از آزمایشات بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام می شود و نتایج آنالیز و بعد کسب نمرات قبولی برای تمام آزمایشات، محصولات اجازه آزادسازی را دریافت می کنند.

کهرام با اشاره به اینکه هر کارخانه به طول معمول به دو بخش تضمین کیفیت و R&D ارزش زیادی قایل است، گفت: بخش اول به خصوص در کارخانجات دارو و واکسن سازی مورد اهمیت است به طوریکه گاها تا 2 سال برای بعضی از تولیدات برای دریافت تضمین کیفیت زمان صرف می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سابقه موسسه رازی اشاره کرد و افزود: یک اشتباهی که به طور معمول وجود دارد توجه به ساختمان ها و تجهیزات قدیمی است که ارتباطی با کنترل کیفی ندارند زیرا زمانی که بحث کنترل کیفی است ارتباطی با ساختمان ندارند بلکه یک تفکر نو است.

وی بیان داشت: افراد فعال در این بخش به صورت مرتب آموزش های نو و تفکر نو را فرا می گیرند که ساخت و تولید خوب را در پی دارد.

کهرام در پایان اظهار امیدواری کرد این موسسه با قدمتی 90 ساله با تفکر نو اصول تضمین کیفیت را رعایت کند.