سردار بخشعلی کامرانی صالح روز سه شنبه در گفت و گو با خبرگزاری برنا ،  افزود: اداره مهاجرت و گذرنامه استان البرز تمام امکانات خود را برای خدمات رسانی به زائرین اربعین سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) به کارگرفته و درسالجاری 53 هزارو 100 جلد گذرنامه صادرکرده که ازاین تعداد 16هزارو 100 فقره مربوط به ماه مهر سال جاری بوده است.

وی اضافه کرد: تاکنون 16هزارو 253 روادید از کنسولی سفارت عراق مستقر در اداره حج و زیارت استان البرز صادر شده و اتباع خارجی نیز با حضور در 12 دفتر کفالت در سطح استان البرزاقدام به دریافت روادید کنند.

وی ضمن هشدار ضروری برای آگاهی بیشتر زائران درمراسم اربعین حسینی افزود: ابتدا زائران باید گذرنامه دریافت و برنامه ریزی لازم برای سفر و تهیه بلیط و ثبت نام در کاروان های زیارتی معتبر داشته باشند.

وی گفت: زائران در سالجاری فقط با داشتن گذرنامه و ویزای کشور عراق می توانند از مرز خارج شوند و تمام افرادی که قصد اعزام به کربلای معلی را دارند حتما باید با در دست داشتن گذرنامه معتبر و داشتن حداقل 6 ماه اعتبار و ویزای عراق به مرز مسافرت کنند .

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که زائران به صورت گروهی اعزام می شوند تمام اعضاء مندرج در ویزا ( مانیفیست ) ملزم به خروج از کشور به صورت همزمان است و اعضاء گروه باید یک نسخه کپی رنگی مانیفیست که ممهور به مهر برجسته سفارت عراق باشد را در اختیار داشته باشد.

کامرانی صالح افزود: زائرانی که گذرنامه معتبر در دست دارند می توانند قبل از اعزام وضعیت خروج خود را از نظر ممنوعیت شخصا با مراجعه به اداره مهاجرت و گذرنامه استان البرز واقع در میدان استاندارد استعلام کنند .

وی یادآورشد که زائران می بایست با توجه به اینکه صدور گذرنامه المثنی به جای گذرنامه مفقوده و مخدوشه مستلزم بررسی و انجام تشریفات اداری طولانی است ، در حفظ و نگهداری گذرنامه نهایت دقت را مبذول تا از مفقود و یا مخدوش شدن آن جلوگیری شود .

فرمانده انتظامی استان البرز افزود: زائران اربعین حسینی فقط با گذرنامه خود اقدام به مسافرت کنند و در صورت استفاده از گذرنامه غیر مورد تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت و عواقب سوئی را برایشان بدنبال خواهد داشت .

وی گفت : از اعتماد و سپردن امورات اخذ ویزا به اشخاص ناشناس و غیر معتبر خودداری نمایند چراکه نتیجه ای جز کلاهبرداری و استفاده سوء از گذرنامه افراد نخواهد داشت .

وی تاکید کرد که درصورت داشتن هرگونه سوال تنها به نیروهای انتظامی مستقر در اداره مهاجرت و گذرنامه مراجعه و پاسخ خود را دریافت کنند و به افرادی که بعنوان رابط اداره مهاجرت و گذرنامه یا به هر عنوان دیگر در اطراف اداره مورد نظر دیده میشوند اطمینان نکنند .

وی گفت : چنانچه ایرانیان هنگام سفر به کربلای معلی مرتکب تخلف یا اعمال خلاف قانون در خارج از کشور شوند از خروج آنان به صورت مجدد جلوگیری به عمل خواهد آمد .

این مسئول یادآورشد : برخی افراد که به دلایل مختلف قادر به اخذ گذرنامه جهت خروج از کشورنیستند در قبال پرداخت مبالغ گزافی اقدام به خروج غیر قانونی از مرزهای غیر مجاز می کنند که غالبا در مسیر با تهدیداتی از قبیل قتل ،تعرض، سرقت، ضرب و شتم و سرگردانی قرار گرفته و یا توسط ماموران مرزی دستگیر و تحویل مقامات قضایی می شوند .

وی گفت : این افراد برمشکلات خود افزوده از تسهیلات قانونی محروم می شوند درحالی که اگر مشکل خود را در داخل کشور و از مسیر قانونی یا مراجع ذی صلاح مطرح کنند و مشکلات خود را با روند قانونی مرتفع و دست سودجویانی که در کمین زائران ومسافران هستند کوتاه کنند.