به گزارش خبرگزاری برنا از ایلام، سارا فلاحی در این نشست اظهار داشت: ما سال 65 زمین فوتبالی در چوار داشتیم که در آن جوانانش به خاک و خون کشیده شدند؛ یعنی می خواهم بگویم حتی ورزش ما نیز به خون عزیزانمان آغشته است. عرصه چند روایت رشادتهای مردم استان ایلام در دفاع مقدس تبدیل به لقلقه زبان مسئولین شده  در حالی است که آثار تبعیض در جای جای استان قابل مشاهده است.

 به اصل سوم و اصل 48 قانون اساسی در خصوص تبعیضهای مادی و معنوی اشاره کرد و گفت: با این وجود همچنان علیه استان ایلام تبعیض وجود دارد که برعکس نص صریح قانون اساسی است و این تبعیض در همه دولت‌ها برای استان ایلام اتفاق افتاده است.

او گفت: در بحث بودجه همه چیز بر اساس قانون نیست و ضریب نفوذ و رانتهایی که مسئولینی که در سطح کلان حضور دارند، برای استانهایشان بسیار اثرگذار است و به ایلام که جز سه نماینده در سطح کلان بیشتر ندارد که برای استان چانه زنی کند، شاهد تبعیض هستیم و همیشه به ایلام ظلم می‌شود.

رییس کمیته هسته ای مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: نماد تبعیض علیه ایلام دارا بودن ۹۰ درصدی ذخایر نفت و گاز غرب کشور و مدیریت آن توسط استانهای دیگر است. وقتی مدیریت آن در دست استان نباشد دیگر نمی توان چیزی را در نفت، گاز و پتروشیمی تغییر داد و تحولی ایجاد کرد و مدیران غیربومی و حتی نیروهای غیرتخصصی را هم از شهر خودش آورده و جای جوانان ایلامی به کار می گمارند و استان ما را تحقیر می کنند لذا ما به این شرایط اعتراض داریم.ما به دنبال ایجاد و تاسیس شرکت نفت و گاز ایلام هستیم.

فلاحی تأکید کرد: وقتی برنامه های اول تا ششم توسعه را بررسی کنید متوجه می شوید که هر چه این برنامه ها جلوتر آمده تبعیض نسبت به استان ایلام بیشتر شده است لذا از برنامه و بودجه می خواهیم که به شکلی ویژه تر به ایلام بپردازد. ما در ایلام دنبال امضاهای صوری نیستیم بلکه برای اتمام طرحهای نیمه تمام استان و گشایش زندگی مردم به پول نیاز داریم.

او با اشاره به فصل بودجه بندی 1400 عنوان کرد: از سازمان برنامه و بودجه انتظار داریم که در ماههای پایانی دولت دوازدهم با نگاهی ویژه به استان ایلام بخشی از این تبعیض را جبران کرده و با اختصاص بودجه مناسب به طرحهای عمرانی استان این اجحاف تاریخی را کاهش دهد.

سخنگوی فراکسیون زنان مجلس گفت: بسیاری از استانهای کشور را که بررسی می کنیم می بینیم که حقشان نبوده برایشان تبعیض مثبت در نظر گرفته شود ولی برایشان در نظر گرفته شده است در حالی که استان ایلام وضع به مراتب بدتری از انها دارد تا جایی که می توانیم بگوییم که ایلام استان طرحهای نیمه کاره است و مدیران ما دستشان برای تکمیل پروژه ها خالی است.

فلاحی افزود: یک تناقضی که وجود دارد این است که بسیاری از قوانین وضع می شوند ولی برای اجرایشان می گویند ما پول نداریم و سوال این است که چرا در این مملکت باید قوانینی چه در مجلس و چه در دولت مصوب بشوند که اجرا نشوند؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم تصریح کرد: بسیاری از آمارها غلط است. بنده وقتی کف خیابانهای استانم را می بینم، جوانان بیکار زیادی را می بینم اما آماری که از مرکز آمار می آید، هر سال آمار بیکاری در استان را کاهش می دهد چرا که شاخصهای اعلام شده برای وضعیت بیکاری، شاخصهای صحیح و سالمی نیستند. وقتی شما وامی را به عنوان اشتغال به فردی می دهید و این را به منزله خارج شدن فرد از چرخه بیکاری در نظر می گیرید، این آمارها با واقعیت همخوانی ندارد.

او گفت: در استانی که در آن هم فقر هست و هم تبعیض و هم فساد مبتنی بر رانت، باید این شاخصها را اصلاح کرد؛ همان شاخصهایی که مقام معظم رهبری مطرح می کند و از مسئولین می خواهد آن ها را اصلاح کنند. قبل از اینکه مردم ما را به واسطه دروغهایمان و آمارهایمان از حیض انتفاع ساقط کنند، باید برنامه ریزی ها را چه در سطح کلان و چه در سطح خرد آن مبتنی بر حقایق میدانی جامعه تنظیم کنیم.

فلاحی راهکار برای برون رفت از اوضاع کنونی را اقتصاد مقاومتی نه در گفتار بلکه در عمل دانست و گفت: ما شرایط کنونی کشور را درک می کنیم ولی می بینیم که برای جذب اعتبار سوراخ سنبه هایی وجود دارد که استانهای دیگر دارند از آن محلها برای خودشان بودجه می برند لذا ما خواهش داریم از همان سوراخ سنبه ها به اوضاع ایلام برسید.

نماینده مردم استان ایلام در مجلس یازدهم تأکید کرد: ایلام استان طرح‌های نیمه کاره است و لازم است که به آن توجه اساسی بشود و از شما انتظار داریم استان ایلام را بنوازید؛ البته با عدالت چرا که ما در ایلام خواهان ظلم نسبت به استانهای دیگر نیستیم هر چند که این بی عدالتی در خصوص استان ایلام دارد انجام می شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: