به گزارش خبرگزاری برنا-ایلام-سیاوش دارابی:ایران به عنوان یک کشور باستانی؛ دارای اقوام و فرهنگ های متنوعی است. در کنار این تنوع فرهنگی؛ تنوع جغرافیایی نیز بر زیبایی کشور افزوده است. در حالی که در زمستان های آن؛ برف در برخی نقاط به بالای یک متر می رسد در نقطه دیگری محصولات کشاورزی تابستانه آماده ورود به بازار می شوند.

این تنوع در زبان های کشور نیز به خوبی دیده می شود. سال ها حضور در کنار هم؛ خاطرات مشترکی برای صاحبان این زبان ها و فرهنگ ها ایجاد کرده است. در دوران معاصر بزرگترین خاطره مشترک ما در جنگ تحمیلی نمود پیدا می کند؛ آنجا که افرادی از استانهای مختلف کشور و از چند قوم و زبان متنوع در کنار هم برای دفاع از مام میهن در یک لشکر گرد هم می آمدند و جانانه به شوق نگه داشتن همه جغرافیای کشور در زیر یک پرچم با دشمن بعثی می جنگیدند و بی باکانه، ابایی از رفتن روی مین نداشتند.

خوشبختانه در کشور ما سابقه ای برای یکدست کردن و از بین بردن زبان و فرهنگ های متنوع وجود ندارد. و حتی تا آنجا پیش رفته ایم که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر لزوم آموزش به زبان های محلی نیز تاکید شده است و این یعنی قانون اساسی ما تنوع زبانی و فرهنگی کشور را ارج می نهد و بر لزوم استفاده از همه توانایی ها و مزیت های این گوناگونی اصرار می ورزد.

اما حفظ این تنوع فرهنگی و قومی و زبانی در جهت استفاده مثبت از آن احتیاج به تدابیر ویژه ای دارد. بخصوص در دولت تدبیر و امید نشانه های فراوانی برای استفاده از آن در جهت تحکیم پایه های برادری در کشور وجود دارد. دشمنان کشور ایران نیز به خوبی و با استفاده ازتجربه کشورهای شکست خورده در زمینه تشکیل دولت-ملت قصد سوء استفاده از این تنوع را دارند. به گونه ای که با حمایتهای مالی و سیاسی از گروهک های بی پایگاه در لوای دادن رنگ و بوی قومی شدید به آنها، به دنبال به شکست کشاندن تجربه تاریخی اقوام مختلف ایران در زمینه همزیستی مسالمت آمیز با هم را دارند. خوشبختانه به دلیل محکم بودن پایه های دولت-ملت در ایران و تجربه زیست صدها ساله این اقوام در کنار هم؛ تاکنون موفق به انجام این کار نشده اند و نخواهند شد.

اما ناموفق بودن حرکات دشمنان دلیل بر عدم اقدام ما در جهت توسعه بخشیدن به این پیوندها نمی شود. یکی از اتفاقات جالی که در ایران سالهای گذشته رخ داده است ایجاد شبکه های استانی و تاکید بر فرهنگ ها و زبان های مردم آن استان هاست. این شبکه ها که از قضا طرفداران فراونی  دارد و گاهی حتی ضریب نفوذ آن ها از شبکه ها ی ملی بالاتر می رود به خوبی نشانگر اهمیت مردم به فرهنگ های خود را می رساند . برای نمونه در ایلام که شبکه محلی آن چندین ساعت بیشتر فعالیت ندارد صداوسیما توانسته است علاوه بر جذب مخاطب بالای 80 درصدی در استان؛ استانهای همجوار را نیز با خود همراه سازد.

حجم بالای پیامک های دریافتی به خصوص در اجراهای زنده از استانهای لرستان،کرمانشاه، خوزستان، کردستان و حتی تهران مهر تائیدی بر این گفته است .این شبکه که مدیرانش درک درستی از محیط فرهنگی ایلام دارند توانسته است در خارج از مرزهای ایران و در داخل عراق نیز تاثیر بگذارد. این تاثیرگذاری در نامه سال گذشته رئیس شبکه الاشراق عراق به سرافراز رئیس سابق صداوسیما به خوبی نمود یافته است.

دکتر حیدر احمد القطبی، در این نامه با اشاره به اشتراکات زبانی نزدیک به 3 میلیون کرد عراقی با مردم ایلام گفته بود مخاطبان شبکه الاشراق عراق از برنامه های شبکه استانی ایلام بهره می‌برند . او در این نامه ضمن قدردانی از مدیرکل وقت صدا و سیمای مرکز ایلام ، آورده بود که؛ مرکز ایلام در راه انتقال پیام و اشتراکات زبانی مردم استان ایلام و مخاطبان کردزبان شبکه الاشراق در کشور عراق همکاری بی شائبه ای داشته است و خواستار همکاری بیشتر شبکه ایلام با این شبکه شده بود .

همانطور که می بینیم یک شبکه محلی که به درستی مدیریت می شود توانسته است اثرات مفیدی در خارج از مرزهای استان داشته باشد؛ جهت استفاده از ظرفیت رسانه های محلی با توجه به ضریب نفوذ آنها در استانهای خود به صداوسیما و تصمیم گیران آن پیشنهاد می شود در جهت تعمیق روابط فرهنگی بین اقوام و زبان های ایرانی ؛ شبکه های استانی ساعاتی را به پخش تولیدات استان هایی که دارای زبان و قومیت متفاوتی با آن استان است را به خود اختصاص دهند . این اختصاص می تواند شامل پخش آهنگ های زبانهای دیگر مناطق، پخش مستند از آثار تاریخی و فرهنگی و جاذبه های توریستی  در جهت رونق بخشدن به گردشگری داخلی، آداب و رسوم و سریال های تولیدی شبکه های آن استان ها باشد که می توان بخشی از آن را بدون دوبله و یا با زیر نویس به روی آنتن برد. من خود که اشتیاق زیادی به شنیدن آهنگ های محلی ایران زمین دارم مایلم برخی از آهنگ های شبکه استانم ایلام، ترکی،بلوچی، بندری ،لری ،گیلکی،مازنی،ترکمنی و دیگر لهجه ها و زبان های مختلف کشورم  باشد.

سیاوش دارابی

*کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران و سرپرست دفتر نمایندگی خبرگزاری خبر آنلاین در استان ایلام

: