به گزارش خبرگزاتری برنا- ایلام ,طیار فیلی   مدیر جهاد کشاورزی دره شهر اظهار داشت : عملیات برداشت ذرت دانه ای در سطح 200 هکتار از مزارع و اراضی کشاورزی این شهرستان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه متوسط برداشت تولید این محصول در هر هکتار شش تن است، اظهار کرد: پیش بینی می شود تا پایان فصل برداشت از این میزان سطح یکهزار و 200 تن محصول به ارزش اقتصادی 12 میلیارد ریال تولید و تحویل مراکز خرید شود.

فیلی افزود: عملیات تمام مکانیزه کاشت، داشت و برداشت، کشت بموقع، تامین نهاده های مورد نیاز کشاورزان از قبیل بذر و کود شیمیایی، بهرمندی از توصیه کارشناسان و مروجان کشاورزی و برگزاری کلاسهای آموزشی و ترویجی از جمله خدمات ارائه شده به ذرت کاران دره شهری بوده است.

وی عمده ارقام کشت شده این محصول از نوع 703، AS، ماکسیما  و 704 عنوان و تصریح کرد : تمام ذرت تولیدی به منظور مصرف مرغداریها و سایر کارخانه جات توسط مدیریت اموردام استان ایلام وسازمان تعاون روستایی در مراکز خرید تضمینی سطح شهرستان خریداری شده شده است.

مهندس فیلی یادآور شد: تاکنون بیش از 70تن ذرت تولیدی کشاورزان دره شهری به نرخ مصوب دولتی توسط مراکز خرید تضمینی خریداری شده است.

وی افزود: امسال به دلیل خشکسالی و کم آبی سطح زیر کشت این محصول 30 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

 

 فیلی تصریح کرد: همچنین  تعدادی از کشاورزان ذرت کار شهرستان به دلیل  بروز مشکل در مراکز خرید و نقص فنی در کارخانه ذرت خشک کنی محصول خود را به مراکز خرید استانهای همجوار تحویل داده اند.

 

مدیر جهاد کشاورزی دره شهر با بیان اینکه هم اکنون سه دستگاه کمباین ویژه برداشت مشغول فعالیت می باشند، خاطر نشان کرد: بیش از 100 بهره بردار در کار تولید محصول ذرت در این شهرستان فعالیت دارند.