به گزارش برنا-ایلام -رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در نشست شورای اداری که با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور در استان ایلام برگزار شد، بیان داشت: از مجموع 550 واحد صنعتی استان 249 واحد معادل 45 درصد در محل شهرک های صنعتی و 301 واحد معادل 55 درصد در خارج از شهرک های صنعتی مستقر هستند که به دلیل فراهم بودن امکانات زیرساختی و وجود تصفیه خانه در شهرک ها صنعتی و به تبع کاهش آلاینده ها،  تلاش داریم طرح های جدید در شهرک های صنعتی ایجاد شوند.

یاراله نصیری" خاطر نشان کرد: در استان ایلام 10 شهرک و 4 ناحیه صنعتی با مساحت 444 هکتار فعال می باشد که به دلیل محدودیت های طبیعی و وجود جنگل های حفاظت شده با کمبود زمین مناسب و استاندارد برای ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی و صنایع وابسته به حوزه نفت گاز روبرو هستیم.

این مسئول اضافه کرد: در راستای حفاظت از منابع طبیعی و حفظ محیط زیست استان، علاوه بر سخت گیری در بهره برداری از معادن و ایجاد محدودیت در برداشت از  بستر و حاشیه رودخانه ها، نسبت به کاشت انواع مختلف درختان در پیرامون و فضاهای محیطی شهرک های صنعتی اقدام شده است به نحوی که تعداد درختان کاشت شده و حجم فضای سبز ایجاد شده در شهرک های صنعتی از میانگین و استاندارد تعریف شده برای این مراکز بالاتر می باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام خاطر نشان کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید که اهتمام جدی برای توسعه همه جانبه بر مبنای حفاظت از محیط زیست صورت می گیرد، روند کاهش آلایندگی در واحدهای صنعتی و تولیدی با استفاده از تغییر نوع سوخت مصرفی، نصب فیلترهای کاهش آلاینده و ....شاهد هستیم.

نصیری ادامه داد: از مجموع 27 واحد آلاینده در سال 91 تنها 4 واحد دارای آلایندگی هستند که تلاش این سازمان در جهت به حداقل رساندن آنها معطوف گشته است.

نصیری با اشاره به ضرورت فراهم نمودن فضای با نشاط و آرام برای شهروندان اظهار داشت: در این راستا اقدامات مناسبی برای انتقال صنوف آلاینده به خارج از شهر صورت گرفته است. وی گفت: اقدامات اولیه راه اندازی شهرک صنفی در حال اجراست و در آینده نزدیک نیز عملیات انتقال و استقرار واحدهای آلاینده حوزه شهر ایلام به محل شهرک صنفی انجام می شود.