به گزارش برنا-ایلام ;نبی اله امین پرست اظهار داشت :  تنگ قیر یکی از مکان های بسیار زیبا و خوش آب و هوای شهرستان چرداول می باشد که در ایام تابستان به محلی برای گذران اوقاتی شاد و خوش برای گردشگران و مهمانان استانی و خارج استان تبدیل شده است .  آب و هوای روستای کوهستانی تنگ قیر، در فصول بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در فصل زمستان سرد و خشک است و گذر رودخانه تنگ قیر از داخل روستا، بر طراوت و زیبایی طبیعی محیط روستا می‌افزاید.

وی افزود : روستای تنگ قیر در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر سرابله در شهرستان چرداول و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام قرار دارد و دارای آب و هوای دره ای و معتدل خشک است.

 رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان چرداول ضمن بیان اینکه روستای تنگ قیر با برخورداری از موقعیت طبیعی و اقلیم مناسب، مناظر و جلوه‌های منحصر به فردی دارد اظهار داشت :  در تنگ قیر، قبرهای باستانی متعددی وجود دارد که قدمت آن‌ها به هزاره ی اول قبل از میلاد می‌رسد،. این منطقه از حیث تاریخی با ارزش قلمداد می‌شود .

 او ادامه داد : جاده سرابله -سنگ سفید-حمیل  از داخل این تنگ میگذرد و به تنگ منصوری و شهرستان حمیل منتهی میگردد،علاوه بر طبیعت زیبای  منطقه آثار باستانی متعلق به دوره  اشکانیان  در این منطقه کشف شده است،از  آن جمله قبرستان و  محوطه تنگ قیر  مربوط به دوره اشکانیان است  که در روستای سنگ سفید واقع شده  و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۹۸۹ به عنوان یکی از آثار ملی  ایران به ثبت رسیده است.