به گزارش خبر گزاری برنا-ایلام،  بیرانوندی اظهار کرد: در استان ایلام 69 درصد مشترکین مصارف ماهانه آنها،زیر الگوی مصرف(20 متر مکعب)است که این دسته از مشترکان بطور متوسط در سطح استان بطور ماهانه، 2400 تومان هزینه آب بهاء پرداخت می نمایند و حدود یک درصد مشترکان نیز بالاتر از دو برابر  الگو یعنی بیش از 40 مترمکعب در ماه مصرف می نمایند که مصرف این  دسته از مشترکان جهت ترغیب آنها معمولا فیش های آنها بصورت پلکانی می باشدکه  بدیهی است که مبالغ درج شده در  فیش های آب بهاء این گروه قلیل نیز نسبت به متوسط پرداختی  استانی زیاد می باشد.

وی درباره  متوسط فیش پرداخت آب بهاء توسط مشترکان در «شهر ایلام» نیز گفت: با توجه به اینکه ضریب تعدیل آب بهاء این شهر نسبت به سایر شهرهای استان بالاتر بوده و اکثریت مردم از دو خدمت آب و دفع بهداشتی فاضلاب بطور همزمان برخوردار هستند متوسط پرداختی فیش خدمات آب و فاضلاب را در این شهر 13700 تومان در ماه است. و کمترین پرداختی نیز مربوط به مشترکان ساکن در شهر میمه می باشد که این عزیزان در ماه حدود 5700 تومان پرداخت می نمایند.

بیرانودی یکی از مشکلات درآمدی شرکت آب و فاضلاب استان را پایین بودن ضریب تعدیل آب و فاضلاب شهری استان به نسبت متوسط کشوری دانست و گفت: متوسط ضریب آب بهاء این استان 94/0 است که همین مورد سبب گردیده قیمت فروش آب در استان پایین باشد بطوریکه متوسط فروش هر متر مکعب آب در بخش خانگی341 تومان می باشد این در حالیست با توجه به توپوگرافی خاص استان و اینکه اکثر منابع آب در پایین دست شهرها می باشد هزینه تمام شده آن بالا باشد بطوریکه متوسط هزینه تمام شده هر متر مکعب آب 1218تومان بوده، بعبارتی زیان هر مترمکعب آب بها 877 تومان می باشد، و همین مورد سبب گردیده زیان انباشته شرکت روز به روز بیشتر شود.

وی افزود: به سبب پایین بودن تعرفه های و برای رفاه حال مردم فیش های آب بهاء مشترکان آب و فاضلاب بصورت دو ماهه قرائت می شود و مبالغ درج شده نیز مربوط به دو ماه است.

 بیرنوندی یکی از مشکلات مربوط به این موضوع را عدم پرداخت مطالبات عنوان کرد و اظهار داشت:   معمولا این انباشت بدهی سب مشکلاتی برای مشترک و شرکت می شود.

وی عدم نگاه اقتصادی به آب توسط اقشار مختلف را یکی از چالشهای بزرگ استان و کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه قیمت بسیار پایین این کالا سبب شده مردم اهمیت چندانی برای  آبی را که به سختی تامین و توزیع می شود ندانسته و مصارف استان نسبت به متوسط مصرفی کشور در سطح بالاتری قرار دارد.